in , , , , , ,

Tavuk deyip geçmeyin kimsenin bilmediği 10 ilginç özelliği

Sizler için keyifle okuyacağınız tavuk deyip geçmeyin kimsenin bilmediği 10 özelliği konulu bir inceleme yazısı hazırladık. Tavuklar kısa ve kalın bir gaga yapısı olan siyah, beyaz, sarı ve karışık renklere sahip, sivri tırnaklı canlılardır. Uçamayan kuşlar familyasına ait olan bir türdür. Eti ve yumurtası çok sağlıklı olan ve severek tükettiğimiz bu canlılar birbirinden ilginç özellikleriyle hepimizi şaşırtıyor. 

Tavuklarla ilgili ne kadar bilgiye sahipsiniz? Siz de tavukların çok ilginç bir dünyası olduğunu biliyor musunuz? Bu kanatlı canlıların  bilmediğiniz hangi özellikleri var merak ediyor musunuz? Tavuk deyip geçmeyin. Kimsenin bilmediği 10 ilginç özelliği sizler için araştırdık.

  • Yumurta veren bir tavuk eğer sağlıklı ve iyi bir bakıma sahipse bir yılda 300’den daha fazla yumurta verebilir. Eğer tavuk kırmızı kulak memesine sahipse sarı yumurta verir. Beyaz kulak memesine sahip olan bir tavuk ise beyaz yumurta verir.
  • Çift sarılı yumurta yemeyi ve lezzetini hepimiz biliriz.  Peki, dokuz sarılı yumurta yemek ister miydiniz? Size de çok ilginç gelmedi mi? Bilinen en yüksek sarılı yumurta dokuz sarılı yumurtadır.
  • Tavukların kalp atım hızı bir dakikada 300′ den daha fazladır. Yani kalpleri çok hızlı atar. 
  • Birbirleri için üzülen ve yas tutan bir canlı grubu söyleyin desem cevabınız ne olurdu? Evet, doğru bildiniz tabi ki tavuklar. Size de çok enteresan gelmedi mi?
  • Tavukların kontrol mekanizmalarının işleyişi  bir çocuğun kontrol mekanizmasıyla aynıdır. 
  • Buraya yumurta üreticilerinin çok seveceği bir madde bırakıyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre klasik müzik dinlerken yumurtlayan tavukların klasik müzik dinletilmeyen gruba göre  daha büyük yumurtladıkları ortaya konulmuş. 
  • Tavukların gelişmiş bir hafızaya sahip olduklarını biliyor muydunuz? Tavuklar yüzden daha fazla kişinin yüzünü aklında tutabilen canlılardır.
  • Olgun bir tavuğun on iki adet yumurta bırakabilmek için bir kilo kadar yem yemesi gerekir.
  • Tavukların iletişim kurabilmek için kullandıkları otuzdan fazla ses türü vardır. Bu durum tavukların kendi dillerinin olduğunu gösteriyor.
  • Daha önce hiç yerde yuvarlanarak kendiniz toza bulayan bir tavuk gördünüz mü? Bu duruma toz banyosu adı veriliyor. Tavuklar  bu yolla temizlenerek tüm  parazitlerden  korunuyorlar.

Tavuk deyip geçmeyin kimsenin bilmediği 10 ilginç  özelliği kısaca açıkladık. Tavukların bunların dışında  keşfedilmemiş daha birçok özelliği var. Tavukların ilginç özellikleri  bu kadarla sınırlı değil tabi. Bilimsel veriler tavuklar hakkında öğreneceğimiz daha çok şey olduğunu söylüyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tarçın çayının faydaları

Toksik İlişkilerden Kurtulmak İçin Hatırlayın