in

Çocuklarda yeme sorunları ve çözümleri

Çocuklarda yeme sorunları çözümleri birçok aile çocuklarının yemek yeme sorunları ile şikâyet ettiği bir durumdur. Çocuklar yemek yerken çok seçici oldukları için her şeyi yemeyebiliyorlar, bu durum ailelerde özelliklerde annelerde maalesef bu durum çok can sıkıcı bir hale geliyor ve anneler bu durum ile çözüm arama yollarına giriyorlar.

Çocuklar genellikle anne babayı taklit etmektedirler, böyle durumda annenin ve babanın yemek yeme şekli çocuklara örnek olmaktadır, bu yüzden anne ve baba oldukça dikkat etmeleri gereklidir. Çocuklara yemek yedirirken özellikle masada ve yemek saatinde yemek yenilmesi, anne ve babanın yemek yeme biçimleri ve masadaki hareketleri çocukların yeme alışkanlıklarında büyük rolü vardır.

Çocukların Yeme Alışkanlığını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuklarda yeme sorunları çözümleri ailenin çocuğa verdiği eğitim ile sonuçlandırılır. Çocuğa nasıl eğitim verilirse çocukta o şeklide kendine alışkanlık haline getirir. Çocuğa eğitim verirler bazı yöntemler vardır. Bunlar;

  • Evde yemek saatlerini belirleyin ve o saatleri aksatmamaya çalışın.
  • Yemek zamanında çocuğunuzun tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun.
  • Yemek zamanında bazı kurallar koyun, televizyon karşısında yemek yememe, ağızda lokma varken konuşmama, yemek bitene kadar yemek mamasından kalkmama gibi kurallar koyun.
  • Yemek yenilirken bir süre belirleyin.
  • Abur cuburları kısıtlayın, böylelikle yemek yerken biraz daha fazla yemesini sağlayabilirsiniz.
  • Masadaki yemek seçeneklerinden çocuğunuzun istediğini yemesine izin verin, kısıtlamayın.
  • Anne baba olarak çocuğa örnek olun, yemeklerden şikâyet etmeyin, abur cubur yemeyin, sağlıklı yiyecekler yiyin, çünkü çocuğunuz sizi taklit ettiği için bu onlara büyük ölçüde örnek olacaktır.
  • Çocuğunuzun sevmediği bir yemek için zorlamayın, yemek yeme olayını zevkli bir hale getirin.
  • Çocuğunuzun yemeğini kendisi yemesine izin verin, kontrolün onda olduğunu hissetmesi ona daha çok güven verecektir.

Yemek yeme eğitimi verildiğinde ve kurallara uyulduğu takdirde çocuğunuzun yeme alışkanlığını öğrendiğini ve büyüdükçe bu durumun değişmediğini görebilirsiniz.

Çocuklarda yeme sorunları çözümleri çocuğunuz masada otururken çatal, kaşığı doğru kullandığında, tabağındaki yemeğini bitirdiğinde onu övmeniz çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Sürekli aynı gıda vermek yerine değişik olarak farklı gıdalar vererek yemekten sıkılmasını engellemiş olursunuz.

 

 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Koku 12 Mayıs’ta Sinemalarda!

İş dünyası ‘Sürdürülebilir ve Dirençli Tedarik Zinciri Yönetimi’ etkinliğinde bir araya geldi