in , , , ,

Toksik İlişkilerden Kurtulmak İçin Hatırlayın

Genellikle bir ilişki bitinceye dek bizi ne kadar yorduğunu fark edemeyiz. Oysa her şey bitmiştir ve biz ilişkiyi ayakta tutmak için kalan son enerjimizi de tüketmişizdir. Yalan değil, her ilişki bitebilir, bütün çiftler kavga eder. Ancak bir ilişkide iki insanın birbirini harcamasının hiçbir faydası yoktur. İlişkilerin başlaması kadar bitmesi de normaldir ve bu bitiş saygı ile geçmişteki sevgiye hürmetle bitmelidir. Fakat zaman zaman işler böyle yürümez. Zaten en büyük sorunlar da bu kısımda başlar. Bir insanın size kendinizi değersiz hissettirmesi halinde ne yapmanız gerektiğini düşünmeniz gerekebilir. Ancak söz konusu kişi sevdiğiniz biriyse bunu yapmak öyle kolay değildir. 

Ancak şunu unutmamalısınız, bugünlere gelmenizde yalnızca ilişkide olduğunuz insanın katkısı yok. Sizin bir geçmişiniz var. Sizi siz yapan anılarınız, dostlarınız ve aileniz var. Tüm bunlardan bir insan yüzünden vazgeçmenin hiçbir anlamı yok. Ne olursa olsun önce kendinizi, etik değerlerinizi ve hayata bakışınızı göz önünde bulundurmanız gereken. Birilerinin sizi onaylaması veya yargılaması hiçbir şeyi değiştirmez. Sizin değerinizi başkaları belirleyemez. Kendi değerinizi başkalarının gözünden görmeyi bırakın. Her birey biriciktir ve kendi olarak sevilmeyi hak eder. Bu yüzden her sabah uyandığınızda kendinize değerli olduğunuzu hatırlatın. Kimsenin varlığı sizin kendinize olan saygınızın ve sevginizin yerini tutamaz. Önceliği hep kendinize verin. Bencil olmayın benci olun. Kendinizi sevin. 

Her ilişkinin bize öğreteceği bir şey vardır. Hayatta hiçbir karşılaşma tesadüf olmadığı gibi hayatımıza giren herkesin hayatımızda bir görevi vardır. “Hep benzer insanları çekiyorum” diyenleri duymuşsunuzdur. Haklılar. Ders biz onu öğreninceye kadar kendini tekrarlayacaktır. Bir insana belki değişir diye binlerce kez şans vermenin hiç bir manası yoktur. Her şey gelişebilir, düzelebilir ancak bu içsel bir deneyimdir. Ve unutmayın kimse kendini size göre yontmak zorunda değildir. Bu yüzden saygısızlığa ve değersiz hissettirilmeye hoşgörü göstermeyin. Böyle davranışlarla karşılaştığınızda da çekip gitmekten hiç çekinmeyin. Hayat bir kere ve bir hayatınız olduğunu ne kadar çabuk idrak ederseniz hayat sizin için o kadar güzel olacaktır. Her insandan öğrendiklerinizi alıp heybenize koyun ve yola devam edin. 

Hayatta bir anlam arıyorsanız bunun varılacak bir durak olmadığını bilin. Yol güzel ve varılacak bir durak yok. Koşmayın, yolun tadını çıkarın. Yol güzel, son durak değil. 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tavuk deyip geçmeyin kimsenin bilmediği 10 ilginç özelliği

Tuvalet kağıdı yerine sürekli ıslak mendil kullanmak sorun yaratıyor