in , , , ,

Dijital Farkındalık Nedir?

Dijital farkındalık nedir? Sorusu son zamanlarda herkesin merak ettiği bir konu. Tarihten bu yana bilgi birikiminin en yüksek seviyeye ulaştığı bir zaman dilimindeyiz. Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte yepyeni bir çağ artık bizleri bekliyor. 2020 yılı itibariyle dijital dönüşüm çağına girdik. Sanal dünyada nasıl her bireyin bir kimliği varsa artık tüm şirketlerin de sanal dünyaya girmesi bir zorunluluk halini alıyor.

Dijital dünya artık insanlığın ikinci evreni öyle ki ilerleyen zamanlarda bu değişim giderek büyüyecek. Sanal dünya yeni meslekler var edecek.  Bu sürece uyum sağlayan kişiler ve firmalar bu durumdan kârlı çıkarken  kendini yenilemeyen tüm şirketlerin yok olacağı bir gerçek. Bu dijital dönüşüm çağında artık kişilerin ve firmaların dijital farkındalığını artırması ve dijital okuryazarlığı öğrenmesi gerekiyor.

Dijital Dönüşüm Sinyalleri

Dijital farkındalık nedir? Sorusunu cevaplamadan, Son yıllarda oldukça çok duyar olduğumuz kavramlardan biri olan yapay zekâ kavramını açıklamak gereklidir. Yapay zekâ: İnsan beyninin düşünme süreçleri örnek alınarak tasarlanan son teknoloji robotik cihazlara verilen addır. Yapay zekânın gücü ilerleyen zamanlarda daha da artacak tıpkı insan gibi düşünebilen ve hareket edebilen akıllı robotların sağlık, eğitim, bilim, teknoloji, savunma sanayi, hizmet sektörü gibi birçok alanda insan gücü yerine kullanılabileceği söyleniyor.

Son yıllarda büyük şirketler  yapay zekânın daha da gelişebilmesi için kuantum bilgisayarlar üzerinde çalışıyorlar. Kuantum bilgisayarların geliştirilmesiyle artık birçok yenilik hayatımıza girecek ve bambaşka bir çağa adım atacağız. Çocukken severek izlediğimiz Jetgiller çizgi dizisini hatırlarsak ilerde yaşayacağımız yenidünya düzeni hakkında birçok ipucu veriyor.

İşte tüm bu gelişmeler bize gösteriyor ki dijital dönüşümün ilk sinyallerini aldığımız bu yıldan sonra artık bambaşka bir dünya düzeni kuruluyor. Dijitalleşmenin bu kadar hızlı olduğu bir dönemde dijital farkındalık nedir? Sorusu herkesin gündeminde.

Dijital farkındalık bireyin interneti en etkin ve faydalı bir şekilde kullanabilmesi için öğrenmesi gereken bilgiler bütünüdür. Geleceğin dijital dünyasında birçok nimet ve birçok tehdit bizi bekliyor. Dijital farkındalığa sahip bir insan dijital dünyanın nimetlerinden en iyi şekilde nasıl faydalanabileceğini bilen, sanal dünyanın verebileceği zararlardan da en iyi şekilde korunabilen insandır. Bu yüzden günümüzde her yetişkin bireyin dijital okuryazarlık eğitimi alması çok önemlidir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cildinin Pürüzsüz Olması Kadınlara Neler Katar?

Doğanın Korkunç Yüzü Olan 10 Vahşi Hayvan Türü