in , , , , ,

Gluten Nedir?

Glüten nedir? Glütensiz besin nasıl hazırlanabilir? Öncelikle, glütenin tanımına bakalım. Sonrasında, glütensiz besinleri inceleyelim. 

Glüten nedir? Glüten; arpa, buğday ile çavdar vs. bazı tahıl ürünlerinin katıksız ve de bilimsel açıdan protein (prolamin) ismiyle bilinir bir de besleyici ve depo protein türüne verilmiş adıdır. Çok daha fazla protein türleri, glüten türlerinin grubuna girmektedir ve de katkısız içerikli tahıl ürünlerine göre de daha çok detaylı olarak gruplandırabilir. Örnek verirsek buğday ürünleri içeren proteinlere glüten ile çavdar, gliadin, içeren arpa ve de sekelinde içeren hordein (protein) adlandırılmıştır. 

Glüten nedir? Glütensiz besin nasıl hazırlanabilir? Glütenin ne tür faydaları vardır? Glütenin, insanların beslenme serüveninde ki çok çeşit içeren  işlevsel (fonksiyonel) faydalar sağlanmaktadır. Glütenin ürünleri genellikle tahıl içerikli gıdalardır, bilhassa ekmek ürünlerin ortak özellik barındıran yumuşak olan çiğnenebilir dokulardan oluşmaktan sorumludur.

Glütenin bu kendisine öz ve de eşsiz fiziksel özelliklerinin çok çeşitlilik içeren işlenen gıdaların dokularının da iyileştirilmek ve de gıdaların gerekli nemli tutulmasını özendirmek için yoğunlukla ilave edilen madde olarak da kullanılmaktadır. 

Glüten Bulunan Besinler

Hangi ürünlerde glüten bulunur? Glüten içeren tahıllar buğday kepeği, arpa, bulgur, buğday tohumu, çavdar, irmik, horasan buğdayı, kavuzlu buğday, kuskus, tam buğday, tritikale ve buğday melezi olan mir sayılır. 

Glutenli beslenmeden bahsettik şimdi sırada glütensiz beslenme nedir? Merak edilen soruyu cevapladıktan sonra glütensiz besin nasıl hazırlanabilir sorusuna cevap vereceğiz. Glütensiz beslenme; glütensiz besin glüten içerikli ürünlerin besinin alışılmış hareketlerinden tamamıyla çıkarılmayı kapsamaktadır. Örnek verirsek; makarna, ekmek, hamur işleri, poğaça, kek, börek, pizza, simit gibi besinlerde yoğunlukla bulunmaktadır glütensiz besin tüketmek istiyorsanız makarna, ekmek ve de hamur işlerini gündelik yaşamınızda çıkarmanız gerekmektedir. 

Günümüz de sıkça Glüten nedir? Glütensiz besin nasıl hazırlanabilir sorusuna yanıt aranmaktadır. Glütenle içeren besinlerin çok olduğu kadar glüten içermeyen besinlerde bulunmaktadır. 

Glütensiz besin nasıl hazırlanabilir? Glütensiz besin denildiği zaman karbonhidrat tüketiminiz durabilir  ve de bu durumlarda enerji düşümü yaşanabilmektedir. Önlem alabilmeniz için yol bulunmaktadır. Bu yol ise glütensiz besleme programınıza karbonhidrat ihtiyacınızı sağlayacak besinler tüketmemelisiniz.

Glütensiz besinlerden olan kinoa ile karabuğday tercih edebilirsiniz. Çünkü hem glüten içermez hem de sağlıklıdır. Başka besinlerden örnek verirsek; pirinç ve mısır oluşan glütensiz içermeyen besinlerde tüketilebilir. Diğer seçeneklerden bahsedersek: Süt ürünleri, et ürünleri, kuru baklagiller, bitkisel yağlar, kuruyemişler vs. glütensiz besinler bulunmaktadır. 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kidulting

Gluten Hassasiyeti Olanlara Müjde