in

Atopik Cilt Nedir?

Cilt hastalıkları üzerine bireyler tarafından araştırılan konuların başında ‘Atopik cilt nedir?’ sorusu gelmektedir. Aynı zamanda dermatologlar sorulan soruların başında da ‘Atopik cilt nedir?’ sorusunun geldiğini görmekteyiz. Atopik cilt, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde özellikle kendini kaşıntı, kızarıklık ve kuruluk ile belli eden bir cilt rahatsızlığıdır cevabını verebiliriz. Bu cilt rahatsızlığına günümüzde çoğu kişi sahiptir ve bireylerin yaşam kalitesini düşürücü etkileri mevcuttur. Bu rahatsızlığın neden kaynaklandığına ilişkin fazla veri bulunmamaktadır.

Atopik cilt cinsiyete veya yaşa bağlı bir cilt problemi değildir. Her yaşta ve farklı cinsiyete sahip bireylerde de gözlemlenmektedir. Özellikle bu cilt probleminin çocukluk yaşlarında başladığı görülmektedir lakin yetişkin bireylerde de zamanla ortaya çıkabilecek bir durumdur.

‘Atopik cilt nedir?’ sorusu kadar bu cilt rahatsızlığının belirtileri de merak edilmektedir. Atopik cilt belirtilerinin başında vücudun farklı bölgelerinde oluşan kaşıntı ve kızarıklıklar gelmektedir. Sıklıkla karşılaşılan belirtileri ise fazlaca kuru bir cilde sahip olmak, sürekli olarak devam eden kaşıntılar, kaşıntıya bağlı veya bağımsız oluşan hassaslık ve kızarıklık, kırmızı kabarcık şeklindeki noktalar, tahriş, kalınlaşan deri ve enfeksiyona bağlı iltihaptır.

Atopik cilt rahatsızlığının kesinleşmiş tedavisi yoktur. Fakat bireylerin karşı karşıya kaldığı şikâyetlerin azaltılması, belirtilerin kontrol altında tutulması ve yaşam kalitesinin yukarıya çekilmesi için yapılabilecekler mevcuttur. İlaç tedavisine başlanıp dermatoloğun önerdiği önerileri tamamen uygulayan bireylerde bu rahatsızlığın kontrol altında tutulduğunu ve bireyin hayatına devam edebilecek yaşam kalitesinin arttığını görmekteyiz.

Atopik Cilde Sahip Olan Bireyler İçin Öneriler

Atopik cilde sahip bireyler için önerilerden bahsedecek olursak bunların başında vücudu kaşımamak, ciltte tahrişe sebep olacak kimyasal ve alkol içerikli ürünlerden uzak durmak, cildin belirli aralıklarla nemlendirilmesi gelmektedir. Önemli diğer öneriler ise vücuda yapışmayan ve sıkmayan kıyafetlerin tercih edilmesi, duş aldığımız suyun çok sıcak olmamasına özen göstermek, duş sırasında organik içerik bilgisine sahip vücut yağlarını kullanmak ve stresi minimum düzeye indirmektir.

Atopik cilt yapısına sahip bireylerin kesinlikle yapmaması gerekenler şunlardır; nemlendirici kullanmamak, yünlü ve sentetik kıyafetler kullanmak, güneş koruyucu kullanmamak, bakım ürünleri alırken ve araştırırken atopik cilde uygun olmayanları tercih etmek ve duş esnasında sert liflerin kullanılmaması önerilmektedir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

AirFryer Kullanmanın Hayatı Kolaylaştıran Özellikleri

Başarılı Olmak İçin İlham Alınacak Fikirler