in , , , , ,

Stevia bitkisinin faydaları duyanları şoka uğratıyor

Hastalıkların temelinde yatan iyileştirici ilaçların etken maddeleri çoğu zaman doğadan temin edilen bitkiler  ile sağlanmaktadır. Her doğal bitkinin bir kaynağı ve yetiştirilen ülkesi farklıdır. Stevia bitkisi Brezilya ve Paraguay’da yetişmektedir. Anavatanı bu bölgedir. Ancak Japonya bitki üzerinde otuz yıldır araştırma yapmış ve etken maddesini bulmuştur. Bitki şeker hastaları için panzehir niteliğindedir.

Bitkinin Etken Maddesinin Şifa Kaynağı Olmasının Sebepleri

Stevia bitkisinin faydalarını duyanlar şoka uğratıyor. Çünkü uzmanlar tarafında yıllarca incelenen bitki de kan şekerini düzenleyici bir etkisi vardır. Obezite ve şeker hastaları üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Japonya’da bu enzimin insülin direncine etki ettiği defalarca ispatlanmıştır. İlaç ve doğal yöntemlerle hastalara uygulanmıştır. Stevia normal şekilde ağıza alında tat duygusu bir şekerinkinden çok fazla hissediliyor. Şeker enzimi yüksek şeker otu denmesinin sebebi de tadından kaynaklıdır.

Bağırsaklar İçin Faydaları Nelerdir?

Stevia bitkisinin faydalarını duyanlar şoka uğruyor. Çok fazla faydası varken sadece şeker enzimi taşımıyor. Yapılan araştırmalarda bitkinin stres, bağırsak spazmları ve kabızlığa iyi geldiği gözlemlenmiştir.  Özellikle kabızlık problemi çekenlerin düzenli kullandıklarında bağırsak sistemlerinin düzeldiği gözlendi. Stres ve depresyon kaygısı yaşayanların tozu çaylarda tükettiğinde rahat uyudukları gözlenmiştir. 

Doğada yaratılmış hiçbir şey alelade değildir. Bir faydası ve katkısı mutlaka vardır. Unutulmaması gereken dozunda kullanılmasıdır. Her şeyin fazlasının zararı mutlaka vardır.

Paraguay’da kırsalda yetiştirilen bitki farklı bir yararı olduğu gözlenmiştir. Stevia bitkisinin faydalarını duyanlar şoka uğruyor iken ülkede bitki farklı bir alanda kullanılıyordu.  Özellikle kadınlar bitkiyi doğum kontrol ilacı olarak kullanıyorlardı. Erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda sperm sayısının azaldığı ispatlandı. Kadınların yumurtlamalarını azaltıyordu. Özü ve amacı farklı olarak tüketilen bitki anavatanında başka bir çare için tüketilmektedir. Bitki bir şeker otudur. Birçok ülkede tatlandırıcı olarak kullanılır. Ülkemizde 2009 yılında yetiştirilmesine izin verilmiş olup kontrollü bir şekilde üretimi de yapılmaya devam etmektedir.

Tatlandırıcı olarak kullanılmasında bir sıkıntı olmayan bitki diyabet ürünlerinde kullanılabiliyor. Doğal enzimin vücuda bira zararı yoktur. Bitki doğuştan bir tatlandırıcıdır ve esas kullanım alanı da diyabet hastalarına doğal katkı sağlamaktır.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sıkı Bir Karınla Herkesi Etkileyin; Six Pack Nasıl Yapılır?

Tarçın çayının faydaları