in , , ,

Kirpi Balıklarının Dişisini Etkilemek İçin Yaptıklarına Çok Şaşıracaksınız

Kirpi balıklarının dişisini etkilemek için yaptıklarına çok şaşıracaksınız. Doğada bulunan havanlar, çiftleşme dönemlerinde, birbirlerini etkilemek için türlü yollara başvururlar. Kirpi balıkları da, dişisini etkilemek için farklı yollara başvuruyor.

Dişisini etkilemeye çalışan kirpi balıkları, kuma sanatsal çalışmalar yapıyor. Tıpkı bir ressam gibi, dişisini etkilemek için kuma farklı desenler çiziyorlar. Kirpi balıklarının dişisini etkilemek için yaptıklarına çok şaşıracaksınız ve hayrete düşeceksiniz. Dişi kirpi balıkları, erkek kirpi balığının kum üzerine çizdiği deseni beğenmesi veya beğenmemesine göre, erkek kirpi balığıyla ilişki kurmakta. 

Kirpi balıklarının dişisini etkilemek için yaptıklarına çok şaşıracaksınıve nasıl desen çizdiklerine inanamayacaksınız. Erkek kirpi balıkları, gördükleri dişi kirpi balıklarının dikkatini çekebilmek için, kuma yaklaşıyor. Zarif hareketlerle birlikte, kum yüzeyinde tıpkı bir ressam gibi çalışıyor. Erkek kirpi balığını izleyen dişi kirpi balığıysa, eğer erkek kirpi balığının çizdiği deseni beğenirse, onunla çiftleşiyor.

Erkek Kirpi Balıkları Yaratıcılıkları

Erkek kirpi balıkları, yaratıcılıklarıyla hayrete düşürüyor. Erkek kirpi balığının çizdiği ilginç desenleri gören dişi kirpi balığı, bir karar aşamasına giriyor ve ilişkiye girip girmeyeceğine karar veriyor. Erkek kirpi balıklarının dişisini etkilemek için girdiği türlü haller, dikkatlerden kaçmıyor. Kirpi balıklarının bu özellikleri ile keşfedildikleri, onların yaratıcı bir özelliğe sahip olduklarını kanıtlıyor. Kimileri, balıklar için hafızalarının olmadıklarını söyler, fakat erkek kirpi balıklarının kum üzerine çizdiği desenler, pek de bu bilgiyi doğrulamıyor. 

Kirpi balıklarını izleyen deniz bilimciler, erkek kirpi balıklarının çizdiği desenlerin farkına vardı. İlk bakışta anlam verilemeyen bu davranışın nedeni, belirli bir zaman sonra ortaya çıktı. Erkek kirpi balıkları, çiftleşmek istedikleri kirpi balıklarını etkilemek ve dikkatini çekmek için bu desenleri çiziyor. Desenler, dişi kirpi balıklarının dikkatini çekerse, aralarında bir bağ kurulmuş oluyor.

Doğada bulunan hayvanlar ve balık türleri, günden güne şaşırtmaya ve hayrete düşürmeye devam ediyor. Kirpi balıklarının bu davranışı, ressamlara benzetiliyor. Tıpkı bir ressam gibi, deniz kumuna çizdikleri desenler, dişi balıkların dikkatini çekmesinin yanı sıra, deniz bilimcilerinin de dikkatlerinden kaçmadı. Erkek kirpi balıklarının yaratıcılık yönü, oldukça gelişmiş desek pek de yanlış olmaz.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gluten Hassasiyeti Olanlara Müjde

Maymunların Büyüttüğü Kadın Kim ve Neler Yaşadı?