in , , , ,

Doğanın Korkunç Yüzü Olan 10 Vahşi Hayvan Türü

Yeryüzünde karada, suda, havada, toprak altında yaşayan çok fazla hayvan türü bulunmaktadır. Bu hayvanların bazıları tehlikeli hayvan türleri, bazıları yırtıcı hayvan türleri bazıları ise zararsız hayvan türleridir, hatta evimizde bile beslediğimiz çok sevimli zararsız hayvanlar vardır, bir de vahşi olan hayvan türleri vardır.

Birçok hayvanında nesli tükenmiş ve nesli tükenmek üzere olan hayvan türleri olduğu görülür. Doğanın kanunu olarak hayvanlar âleminin belirli kuralları vardır. Hayatta kalmak için mücadele ederler, iklim şartları, hava koşulları hayvanların yaşamla mücadele arasında açlık ve susuzlukla imtihan edilirler.

Vahşi Olan Hayvan Türleri

Hayvanlar âleminde her zaman galip gelenler doğanın vahşi ve güçlü hayvanlarıdır, zayıf olan hayvanları avlayarak hayatta kalma mücadelesi için sınıfını geçerler. Doğanın korkunç yüzü olan 10 vahşi hayvan türü sıralanacak olunursa bunlar;

  • Büyük Beyaz Köpek Balığı: Ilıman sularda ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında bulunur. Genellikle balina, yunus, deniz kunduzları, penguenler, fok balıkları, diğer balık türleri ile beslenirler, araştırmaya göre 1 senede en az 10 insanın ölmesine sebep olurlar.
  • Kara Mamba: En sık Afrika’da olup, en zehirli yılan türüdür. Kara Mamba yılanı, uzunluk bakımından ikinci sırada yer alır, ortalama 2,5 metre civarındadır. İnsanı ısırmasında 4 saatte ölümüne neden olabilir, ısırık kafa bölgesinden olursa ölüm 20 dakika gerçekleşir.
  • Balon Balıkları: Akdeniz, Ege ve Marmara denizinde yaşarlar. Bir kişi balon balığını yediği zaman kişinin ölümüne neden olur, en belirgin özelliği ayakta felç olarak bilinir.
  • Koni Salyangozu: Avusturya, Asya Pasifiği ve Endonezya anavatanlarıdır. Kancaları içinde 200 farklı zehirli iğne bulundururlar. Zehirleri bir insanı 5 ile 15 dakika arasında öldürebilir.
  • Akrep / The Deathstalker: Kuzey Afrika ve Orta Doğuda sayıları çok fazladır. Doğanın korkunç yüzü olan 10 vahşi hayvan türü arasında en ölümcül olanları arasındadır, ölüm avcısı olarak da bilinirler, en zehirli akrep türüdür. Zehri kara akrep zehrinden çok daha fazla kuvvetlidir.
  • Kutu Denizanası: Dünyada en zehirli hayvanlardan biridir, zehri bir insanı yaklaşık 90 dakika da öldürebilir, genellikle Hint pasifiğinde yaşamaktadırlar.
  • Kutup Ayısı: Soğuk Kuzey bölgesinde yaşarlar, o bölgede büyük katil olarak bilinmektedir.
  • Çeçe sineği: Genellikle Orta ve Batı Afrika’da yaşarlar, en çok görüldüğü yer, Zaire’de ırmak kenarlarıdır.
  • Afrika Aslanı: Afrika Aslanı Kenya’ da birçok insanın ölümüne neden olmuş doğanın korkunç yüzü olan 10 vahşi hayvan türü arasındadır.
  • Sivrisinek: Dünyada insanın en çok ölümüne sebep olan hayvandır. Hastalık taşıdıkları için insanları ısırarak hastalığı bulaştırdıklarından dolayı, yılda yaklaşık 2,3 milyon insanın ölümüne neden olduğu söyleniyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dijital Farkındalık Nedir?

Dolunay Burçları Nasıl Etkiler?