in , , , ,

Kidulting

Günlük yaşamın koşuşturmasını, bitmeyen işlerini ve sorumluluklarını göz önünde bulundurduğumuzda hangimiz çocukluğumuza dönmeyi ya da zaman zaman çocukluğumuzu yaşamayı istemeyiz ki… Daha az stresli yaşamak, daha az evhamlı olmak, oyunlarla-oyuncaklarla daha fazla iç içe zaman geçirip yetişkin hayatının getirdiği duygusal veya finansal güçlüklerle yüzleşmeye azıcık ara vermek muhakkak hepimize çok iyi gelecektir.  Ama burada gelişmeyi reddemek, sorumluluktan kaçmak ve çocuk kalmakta inat etmekten bahsetmiyoruz.

nolduki.com bu yazısında yetişkin bireyleri çocukluğuna döndüren tecrübeler yaşamayı seven erişkinleri anlatan “Kidulting” kavramını anlatacağız. Gerçekten de büyüdük diye bütün eğlenceyi kaçırmamız gerekiyor mu. Çocukluk tecrübelerimizi yeniden yaşamaya ne dersiniz? Kidulting, özünde çocuklukta yaptığımız aktiviteleri yetişkinlikte de tekrar ederek keyifli zaman geçirmek demek. 

Nostaljik oyuncaklarla oynamak, masa oyunlarına zaman ayırmak, çocukken sıklıkla tükettiği besinleri yeniden tüketmek ya da çocukluk hobilerini yetişkinlik hayatına taşımak Kidulting kavramına örnek olarak verilebilir. 

Kelime İngilizcede çocuk anlamına gelen kid ve yetişkin anlamına gelen adult kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Türkçeye çocuklaşmak olarak çevirebileceğimiz bu kavram mental sağlığımız açısından büyük önem arz ediyor. Hepimizin zaman zaman içimizdeki çocuğu şımartmaya ihtiyacımız var. O halde kidultingin önemini göz ardı edemeyiz. 

Diğer yandan kidultingi hayatımıza uyarlarken kaçınmamız gereken şeyler de var. Peter Pan Sendromu bunlardan biri. 1983 yılında Dr Kiley tarafından yazılan Asla Büyümeyen Adam: Peter Pan Sendromu adlı kitap günümüzde literatüre geçmiş bir psikolojik rahatsızlıktan bahseder. İnsanlarda hangi ırktan, cinsiyetten, kültürden olduğu fark etmeksizin yaşanabilen bu sendrom birçok farklı belirti ile kendini gösterebilir. Sorumluluktan kaçmak, verdiği sözleri yerine getirmemek, büyümeye direnmek, gerçekçi hayaller kuramamak, bağlanma problemleri gibi bulgular Peter Pan Sendromu bulgularıdır. Tıpkı Peter Pan hikayesindeki gibi. 

Oysa Kidulting büyümekten kaçan yetişkinleri değil çocukluğundaki pozitif duyguları yeniden tatmak isteyen yetişkinleri tanımlar. Bir restoranda çocuk menüsü sipariş etmek, süper kahraman filmlerine ilgi duymak, kostümlere para harcamak, oyuncaklarla oynayıp, koleksiyon yapmak gibi. Kidulting akımını sürdüren yetişkinlerin endüstriyel katkıları ise yadsınamayacak kadar büyük. 

Siz de çocukken izlediğiniz çizgi filmleri gördüğünüzde mutlu oluyor ve başından ayrılamıyorsanız, koleksiyon kartları topluyorsanız ya da restoranda çocuk menülerinin tadını çıkarıyorsanız kidulting topluluğunun bir parçasısınız. 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Hızla Kilo Vermek İsteyenler Kekreyemiş Otunu Arıyor

Gluten Nedir?