in , , , , ,

Genleriyle Oynanan Fareler İki Katı Fazla Yaşam Süresine Sahip Oldu

Son zamanlarda Amerika’ dan gelen haber tüm bilim insanlarını ve bilim meraklılarını heyecanlandırdı. Son yapılan araştırmalara göre: Genleriyle oynanan fareler iki katı fazla yaşam süresine sahip oldu. Amerika’da yapılan bu bioteknoloji girişimi tüm bilim camiasının gündemine oturdu. Artık tüm insanlar bilimin ve teknolojinin bu kadar gelişmesiyle daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamanın yollarını arıyor. Tarihten bu güne insanlığın en büyük fantezilerinden biri olan uzun süre yaşamak ve ölümsüzlük düşüncesi önümüzdeki yıllarda bir hayal olmaktan çıkacak gibi görünüyor.

İnsan ömrünü uzatmak ve yaşlanmayı yavaşlatmak için fareler üzerinde yapılan bu çalışmaya göre araştırmacılar  gen tedavi yöntemiyle farelerin yaşam süresini iki katına çıkardılar. Yapılan klinik deneylerde enjeksiyon uygulanan farelerin yaşam süreleri 18 hafta kadar uzadı. Enjeksiyon uygulanmayan fareler ise sadece 9 hafta yaşayabildi. Tedavi farelerin genetik özelliklerini değiştirebilmek için hücrelerin farklı proteinlere maruz bırakılması yöntemiyle gerçekleştiriliyor.

İnsanlara Uygulamak İçin Biraz Erken Bir Gelişme 

Genleriyle oynanan fareler iki katı fazla yaşam süresine sahip oldu bilgisini duyan tüm bilim severler ve konuya ilgi duyan kişiler  bu tedavinin insanlara ne zaman uygulanacağını merak ediyorlar. Bilim camiası  bu konuda  henüz yolun çok başında olunduğunu bildiriyor. Çünkü genlere bu şekilde etki etmenin  riskleri hala tam anlamıyla bilinmiyor. Bir diğer araştırmalar bu şekilde genleriyle oynanan bazı farelerin kansere yakalandığını gösteriyor. 

İnsan Ömrünü Uzatma Fikri İnsanlık Kadar Eski Bir Konu

Tarihin en eski dönemlerinden beri insanlığın üç büyük fantezisi vardı. Maddeleri altına çevirebilmenin formülü, uçabilmenin formülü ve ölümsüzlüğün formülü. İnsanoğlu bugün bu hayallerden sadece birini gerçekleştirebildi. Bugün yaşam süresini uzatmak birçok etkene bağlı. Ortalama insan ömrü süresi kişiden kişiye değişen bir özellik. İnsan ömrünü belirleyen faktörler kişilerin genetik özellikleri, beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları  ile stres düzeyleriyle doğru orantılıdır.

İnsan ömrünü uzatma fikri insanlığın en çok araştırdığı konulardan biri. Son gelişmeler ışığında değerlendirildiğinde bugün bu hayale bir adım daha yaklaşıldı.  Bu bilimsel çalışma tarihin bugüne kadar kaydettiği en büyük bilimsel gelişmelerden biridir. Genleriyle oynanan fareler iki katı fazla yaşam süresine sahip oldu bilgisi henüz bir şey söyleyebilmek için çok yeni bir bilgi. Bilim insanları insan ömrünü uzatmak için daha alınacak çok yol olduğunu söylüyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Evlilikleri Ekonomik Krizden Koruma Yöntemleri

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?