in , , , , ,

Türkiye de Evlenmeyi İsteyen Genç Oranı Neden Düşüyor

İnsanlar doğası gereği belli bir yaşa eriştikleri vakit, karşı cinsle birlikte olma eğilimi içerisine girerler ve bu durum beraberinde evlilik denen kavramı getirmiştir. Toplumun en küçük yapı taşını oluşturan aile kurumu evlilik sonrası meydana gelir. 

Böylelikle belli bir yaşa gelen bir birey evlilik ister. Ancak insanlar evlenmek istediğinde beraberinde birçok durumu da düşünmeleri gerekir. Günümüzde ise Türkiye’ de evlenmeyi isteyen genç oranı neden düşüyor? Bunun başlıca sebebi ise insanların ülkemizde sıklıkla geçim sıkıntısı çekmesidir. Yani bir insan tek başına bir şekilde geçinebilir ancak evlilikle birlikte bir aile oluşturularak bu durum iki katına çıkar ve insanların çoğu bu durumda yapamaz. 

Bir diğer durum ise insanların evlenecek insan bulamamasıdır. Bu durum hem kadın hem erkek için geçerlidir. Çünkü erkek kafasında şekillendirdiği kadın tipini bulamaz veya kadın kafasında şekillendirdiği erkek tipini bulamaz. Durum böyle olunca da insanlar evliliğe yanaşmak istemez. 

Yine Türkiye’ de evlenmeyi isteyen genç oranı neden düşüyor? Sorusunun bir diğer yanıtı da şu olsa gerek ki yine gençlerin okuma isteğinin olmasıdır. Gençlerin çoğu ilerdeki hayatlarını güvence altına alabilmek ve daha rahat bir yaşam sürebilmek için ömürlerinin çoğunu okumakla geçirirler. Okul bitince de okudukları bölümle ilgili mesleklerini elde etmek için yine bir uğraş içerisine girerler. Bu durumda gençler evlenmeyi ertelemeyi daha mantıklı bulurlar. 

Evlenme İle Teknoloji İlişkisi

Tüm bunların yanı sıra teknolojinin gelişmesine bağlı olarak iletişim kurma daha zor duruma gelmiştir. Bu durum evlilik içerisinde çiftler arasındaki iletişimi de olumsuz yönde etkilemektedir. Genel olarak işsizlik, gençlerin hayatlarının güvencesi ve sanayileşme ile birlikte teknolojinin gelişmesi ve diğer önemli bir husus ise gençlerin okuma anlayışının evlilik üzerinde de yoğun olarak kullanmaya başlamaları ve gittikçe sıklaşan boşanma oranları dolayısıyla Türkiye’ de evlenmeyi isteyen genç oranı neden düşüyor? Sorusunun cevapları arasında verilebilir niteliktedir

İnsanlar türlü sebeplerden dolayı kutsal olan evlilik kurumunu ve aile yapısını göz ardı etmişlerdir. Durum böyle olunca da gençlerin de evliliğe yanaşmak istemediği görülür. 

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tuvalet kağıdı yerine sürekli ıslak mendil kullanmak sorun yaratıyor

Veganlar için evde hazırlanacak süt tarifleri