in

Leonid Meteor Yağmuru Ne Zaman?

Dünyanın en büyük göktaşı yağmurlarından biri hafta sonu gerçekleşecek. Tüm insanların merak ettiği doğa olayı Cumartesi gününden itibaren başlayacak.

Hızlı, parlak meteorlarla karakterize edilen Leonid’ler, onu zirvede görmek için en iyi zaman gece yarısı ile şafak arasında olacak. Leonid Meteor Yağmuru 2023: yarından itibaren gözükecek.

Yıllık Leonid meteor yağmuru bu hafta sonu zirveye ulaşacak ve gökyüzüne bakanların gözlerine bir zevk sunacak. NASA’ya göre, parlak ışıklardan oluşan göksel yağmurun Cumartesi sabahı erken saatlerde zirveye çıkması bekleniyor.

Her yıl zaman zaman birkaç meteor yağmuru meydana gelir. Kasım ayı, her 33 yılda bir güneşin etrafında dönen 55P/Tempel-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın bıraktığı enkazdan üretilen Leonid’lerin zamanıdır. Bu döngü için 33 yıl beklemek gerekir.

NASA’ya göre Leonidler genellikle parlak meteorlardır ve kayan yıldızlar renkli bile olabilir. Uzay ajansı, aynı zamanda saniyede yaklaşık 44 mil hızla kayacağını da söyledi. Leonid’ler en iyi kuzey bölgelerde kendini gösterecek.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

İş adamı Ken Griffin: Hibrit çalışma yöntemi işten çıkarılmaları tetikliyor

İstanbul ve İzmir sağanak yağışa teslim