in

İş adamı Ken Griffin: Hibrit çalışma yöntemi işten çıkarılmaları tetikliyor

Ünlü milyarder iş insanı Ken Griffin, hibrit çalışma yönteminin işten çıkarılmaları tetiklediğini, pandemi döneminde yapılan uzman istiflemesi sebebiyle 2024 yılında daha fazla insanın işten çıkarılmayla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Pandemi sırasında birçok çalışan tarafından tecrübe edilen hibrit çalışma yöntemiyle çok sayıda kişinin iş-yaşam dengeleri iyileşirken iş dünyasının önde gelen patronları bu durumdan şikâyetçi gözüküyor.

 

Çalışanlar tarafından sevilmesine rağmen hibrit ve uzaktan çalışma modellerine yönelik iş dünyasından baskılar artıyor. Patronlar ekiplerinin kendilerini görebilecekleri şekilde ofislere geri dönmesini istiyor. JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon’dan Meta’dan Mark Zuckerberg’e kadar iş dünyasının en büyük isimleri, çalışanlarına ofise dönmezlerse başka bir yere bakmaları gerektiğini giderek daha fazla söylüyor.

 

Citadel’in kurucusu ve CEO’su Ken Griffin, devam eden işten çıkarma korkusu arttıkça patronların şahsen daha az görüştükleri personel için mücadele etme olasılıklarının azaldığını söyledi.

 

Layoffs.fyi web sitesi tarafından derlenen verilere göre , yalnızca 2023 yılında 240.000’den fazla teknoloji sektörü çalışanı işten çıkarıldı . Bunlara Meta, Amazon ve Google’daki çalışanlar da dâhildir. Griffin, ofise sık sık gelmeyen çalışanların, meslektaşlarıyla daha az kişisel bağları olduğundan, isimlerini işten çıkarılma listesinde bulma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi.

 

Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre 36 milyar dolar değerindeki Griffin şunları söyledi:

“Karma bir çalışma ortamında veya evden çalışma ortamında beni endişelendiren şey, bir şirkette insanları bir arada tutan kültürel veya sosyal sözleşmenin tartışmasız daha zayıf olmasıdır. Hepimiz Zoom üzerinden binlerce kişiyi işten çıkaran şirketlerin haberlerini okuduk. ‘Bu, benimle yıllardır çalışan Jane için yapabileceğiniz bir şey değil. Burada herkesin e-postası var ve bir grup insanla video konferans yapılıyor sonra elveda diyorsunuz.

 

“İşten çıkarılan Twitter çalışanlarının gece boyunca dizüstü bilgisayarlarından mahrum bırakıldığı yönünde raporlar ortaya çıkarken, eski Google çalışanları işten ayrılma belgelerinin e-posta yoluyla gönderildi”

Griffin, bir e-postayla işten çıkarılan hibrit çalışanlar için bunun eşit bir yol olabileceğini söylerken “Amerikan istihdam tarihinde, şirket ile çalışan arasındaki bağın çok daha zayıf hale geldiğine inandığım bir an” diye belirtti.

 

Aynı zamanda Citadel’in Yatırımlardan Sorumlu Eş Başkanı olarak da görev yapan Griffin, pandemi sırasında uzman istiflemesinin ardından daha fazla kişinin işten çıkarılmayla karşı karşıya kalabileceğini ekledi. Griffin, Meta çalışanlarının, uzman çalışanlarını rakiplerine kaptırmamak için işten çıkartmadığını iddia etti.

 

Griffin’in 2024’e ilişkin tahminlerine göre COVID döneminde yapılan uzman istiflemesinden yavaş yavaş vazgeçileceğini açıkladı. Griffin, pandemi döneminde insanları işe almanın zor olmasından dolayı şirketlerin uzman çalışanları bırakma konusunda çekimser davrandığını ancak şimdi bu uzman istiflemenin giderek çözüldüğünü gördüğünü belirtti.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Meteoroloji uyardı: Hafta sonu kış geliyor

Leonid Meteor Yağmuru Ne Zaman?