in

Elon Musk’un beyin çipi şirketi klinik deneye başlıyor

SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin kurucusu Elon Musk’ın beyin çipi girişimi Neuralink, ilk insan deneyi için hasta alımına başlamak üzere bağımsız bir inceleme kurulundan onay aldığını duyurdu.

Neuralink’ten yapılan açıklamada, bağımsız bir inceleme kurulundan onay aldıktan sonra Neuralink’in felçli insanlar için beyin implantının klinik deneylerde test edilmesi için hastalar aradığı belirtildi.

 

ÇALIŞMA 6 YIL SÜRECEK

İmplant, omurilik yaralanmaları nedeniyle felç geçiren hastalarda test edilecek. Neuralink, yaklaşık 6 yıl sürecek çalışmanın nerede yapılacağı ve kaç katılımcıyı içereceğini açıklamadı.

 

ABD’li iş insanı Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink firması, Mayıs 2023’te beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alındığını açıklamıştı.

 

ÇİPLER BEYİNDEKİ SİNYALLERİ YORUMLAYACAK

Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktardığı kaydedilmişti.

 

TİCARİ KULLANIM İÇİN 10 YIL GEREKLİ

Beyin implantının güvenli olduğu kanıtlansa bile uzmanlar, girişimin ticari kullanım için onay almasının 10 yıldan fazla sürebileceğini belirtiyor.

 

ENGELLİ KİŞİLERİN HAYAT KALİTESİNİ ARTIRMAK AMAÇLANIYOR

Neuralink firması, 2016’dan beri, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

 

Uzmanlar ise Neuralink’in beyin implantlarının, yaşanabilecek muhtemel teknik ve güvenlik endişeleri dikkate alınarak yapılacak ön çalışmaların daha dikkatli ve geniş kapsamlı yapılması konusunda uyarıda bulunuyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ülker yurt dışındaki ilk sponsorluk girişimini gerçekleştirdi: Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Hull City’ye sponsor oldu

Elon Musk, Türkiye’ye gelecek mi? Önemli isimden cevap…