in , ,

Ketojenik Diyet Kullanım Alanları

Ketojenik diyet dediğimiz şey düşük karbonhidratlı ve yüksek oranlı yağ işle beslenme çeşidi olarak bilinmektedir. Bu diyet çeşidi kilo vermek isteyen kişilere oldukça fazla yardımcı olur. Ayrıca ketojenik diyetin sağlığa da oldukça fazla faydaları bulunmaktadır.

Bu diyet çeşidinde günlük karbonhidrat alımı ciddi oranda düşer. Günlük alınan karbonhidratın yerine yağ alınır. Bu şekilde beslendiğiniz zaman vücut yağ yakmaya başlar. Metabolizma oldukça hızlı bir şekilde harekete geçer. Karaciğer ’de bulunan yağlar ketonlara dönüşür. Bu sayede beynin kullanacağı enerji bu sayede üretilmiş olur.

Ketojenik diyet yaptığınız zaman insülinde de ciddi düşüşler meydana gelmektedir. Bu ise sağlığa oldukça faydalıdır. Sağlamış olduğu bu faydadan dolayı diyabetin oluşumunu büyük ölçüde engeller. Ketojenik diyetin pek çok kullanım alanları bulunmaktadır. Yazının devamında Ketojenik diyet kullanım alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

Hangi Hastalıkları Önler?

Ketojenik diyetin son derece faydalı olduğunu artık biliyorsunuz. Bu diyetin önlemiş olduğu çok fazla hastalık bulunmaktadır. Ketojenik diyetin önlediği hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kanser
  • Kalp hastalıkları
  • Alzheimer
  • Epilepsi
  • Parkinson
  • Diyabet

Gibi hastalıkları önleyici özelliğe sahiptir.

Ketojenik Diyet Nerelerde Kullanılıyor?

Az önce sıraladığımız gibi epilepsi hastalığına iyi geliyor. Bu sebepten dolayı epilepsi hastalarının nöbetlerini azalttığı için epilepsi hastalarının diyetlerinde kullanılıyor. Ayrıca ketojenik diyet metabolik hastalıklarda, beyin sinir sistemi hastalıklarında ve ruhsal hastalıkların tedavi sürecinde kullanılan bir diyet olarak bilinmektedir. Gördüğünüz gibi Ketojenik diyet kullanım alanları hakkında bilgiler bu şekildedir.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Bir uzman diyetisyen eşliğinde bu diyet yapılmaktadır. İnternetten araştırdığınız ketojenik diyet listesini uygulamayın. Çünkü bu diyet listesi herkese uygun değildir. Her kişiye farklı liste gerekebilir. Ketojenik diyet yaptığınız zaman daha fazla yağ almış olursunuz. Karbonhidratı büyük ölçüde azaltır, yağ alımını biraz daha fazla arttırmaya başlarsınız. Diyetisyeniniz hangi besinleri tüketmeniz gerek, hangilerini tüketmemeniz gerekir bunun hakkında size uygun bir diyet listesi hazırlar. Ketojenik diyet nasıl yapılır sorusunun cevabı bu şekilde yer alıyor. Ayrıca Ketojenik diyet kullanım alanları bunlardan oluşmaktadır.

Ketojenik diyet almak istiyorsanız eğer direkt uzman bir diyetisyen ile irtibata geçmeniz son derece doğru olacaktır.

Kaynak: www.habernetik.com

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ölümsüzlük İksiri Bulunabilir mi?

Kusursuz Görüş Nedir?