in

Fed kararı öncesi petrol düşüşe geçti

Fed’in faiz oranı kararı öncesinde yetkililerin bankacılık krizini kontrol altına almak için çalışacağına dair güvencelerin bazı yatırımcıları riskli varlıklara geri döndürmesiyle, iki günlük rallinin ardından petrol fiyatları düştü.

ABD’li yetkililer tüm mevduatlar için korumayı geçici olarak genişletme yollarını aramaya devam ederken, ABD ham petrolü önceki iki seansta neredeyse %4 yükseldikten sonra varil başına 69 USD’ye yaklaştı. Piyasalar, Fed’in çarşamba günü faiz oranlarını çeyrek puan artırma ihtimalinin %80  olduğunu düşünüyor.

Bankalardaki büyük kriz bu hafta petrolü 15 ayın en düşük seviyesine çekti ve küresel piyasalarda oynaklığı fazlalaştırdı. Çin’in kovid kısıtlamalarından toparlanması ve ikinci yarı için varil başına 80 ila 140 dolar arasında değişen fiyatlara ilişkin tahminler gelmesi sebebiyle, uzmanlara göre yükselişe devam edecek.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın mevcut durumu dikkate alarak üretimi Haziran ayına kadar düşük seviyede tutma kararı aldıklarını açıkladı. Rusya, Mart ayında petrol üretimini günde 500 bin varil azaltma sözü verdi.

Saxo Capital Markets Piyasa Stratejisti Charu Chanana, yaptığı açıklamada “Ham petrol fiyatlarındaki ralli, FOMC açıklaması öncesinde bir nefes aldırdı. Yine de vadeli işlemler, ABD’nin tüm mevduatları karşılamaya yönelik önlemleri ve Rusya’nın üretim kesintisini uzatmasıyla desteklenmeye devam ediyor” sözlerine yer verdi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

ABD Senato Bankacılık Komitesi iflas eden bankalar için toplanıyor

Ukrayna, IMF ile anlaştı