in

Ukrayna, IMF ile anlaştı

IMF misyon heyeti ile Ukraynalı yetkililerin, finansal istikrarı ve ekonomik toparlamayı destekleme dahil 48 aylık bir fon sağlanması konusunda teknik düzeyde uzlaştığı IMF’den yapılan açıklama ile duyuruldu.

Yine aynı açıklamada,  Ukraynalı yetkililerin talebi üzerine Gavin Gray liderliğindeki IMF heyetinin 8-15 Mart tarihlerinde Varşova’da Ukraynalı yetkililerle 4 yıllık bir ekonomik program hakkında görüşmelerde bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada Finansman destek paketinin 15,6 milyar dolar büyüklüğünde olduğu belirtildi. Söz konusu ekonomik programın IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun onayına tabi olduğu ve kurulun gelecek haftalarda değerlendirmesinin beklendiği de açıklamada yer aldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ukrayna ve IMF arasında yeni ekonomik program üzerinde sağlanan anlaşmaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yellen açıklamasında “İddialı ve uygun şekilde şartlandırılmış bir IMF programının iyi yönetişimi güçlendirmek, yolsuzluk risklerini ele almak ve ihtiyaç duyulan mali desteği sağlamak dahil Ukrayna’nın reform çabalarını desteklemek için kritik öneme sahip olduğunu” söyledi. Yellen, ABD ve ortaklarının sağladığı ekonomik yardımı destekleyeceğini de açıklamasında belirtti.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Fed kararı öncesi petrol düşüşe geçti

Yürürken göğsünden bıçaklandı