in

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital para kararı güz dönemine kaldı

Avrupa Merkez Bankası (AMB), dijital euronun oluşturulmasında bir sonraki aşamaya geçilmesi ile ilgili kararın bu yılın güz döneminde verileceğini açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), “Dijital Euronun Araştırma Aşamasındaki İlerleme” başlıklı üçüncü raporunu yayımladı.

Dijital euronun oluşturulması amacıyla araştırmaların ve çalışmaların devam ettiği belirtilen raporda, AB Komisyonu’nun dijital euronun yürürlüğe sokulması halinde uygulanacak denetim mekanizmasını önerge olarak bu yılın ikinci çeyreğinde sunmayı planladığı bildirildi.

Raporda, dijital euronun oluşturulması amacıyla AMB’nin, yasama sürecinden kaynaklanabilecek olası gerekli düzenlemeleri yapacağı kaydedildi.

Dijital euronun ilk etapta Euro Bölgesi üyesi ülkelerin kullanımına sunulmasının planlandığı belirtilen raporda, Euro Bölgesi’nde hesabı olma şartıyla Euro Bölgesi dışındaki kullanıcıların da dijital euroya ulaşabileceği duyurdu.

Dijital euronun diğer para birimlerine çevrilebilmesinin merkez bankası ve dijital para birimi arasında yeni bir sistemin kurulmasına ihtiyaç duyacağı aktarılan raporda, “Öncelik, Euro Bölgesi kullanıcılarının ihtiyaçlarına hizmet eden dijital bir euronun oluşturulmasıdır.” denildi.

Bankanın dijital euronun oluşturulması amacıyla tüm tasarım seçeneklerini değerlendirdiği, gelecek aylarda konunun tüm paydaşlarla görüşülmesinin planlandığı belirtilen raporda, AMB Yönetim Kurulu’nun, dijital euronun oluşturulmasında bir sonraki aşamaya geçilmesi ile ilgili kararının bu yılın güz döneminde verilmesinin planlandığı bildirildi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sivaslıların yüksek hızlı tren heyecanı

Hürjet, ilk uçuşunu gerçekleştirdi