in ,

Hükümet, asgari ücret görüşmesi öncesi değerlendirmeler yapmaya başladı

Hükümet kanadında asgari ücret zammı ve oranı netleşmeye başladı. 11 Aralık’ta başlayacak olan asgari ücret görüşmeleri öncesinde AK Parti kurmayları genel merkeze 2024 asgari ücretine ilişkin dönüşler yapmaya başladı.

Gazete Pencere ’de yer alan habere göre, 11 Aralık’ta başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesinde değerlendirmeler yapıldı.

 

AK Parti’de en az yüzde 50 zam yapılması gerektiğini dile getirenler olmasına karşın, bunun olma olasılığı yüksek görülmüyor. Bu rakamın işveren tarafından kabul edilmeme olasılığı ve tüm dengelerin bozulma olasılığından söz ediliyor.

 

ORTAK AKIL YÜZDE 40 DİYOR

Parti kurmayları, asgari ücretteki artışın yüzde 40 civarında kalabileceğini ve 16 bin lira olarak belirlenmesinin büyük olasılık olduğunu dile getiriliyorlar.

 

Ayrıca, işverene verilen 500 liralık asgari ücret desteğinin artırılarak, 2024 yılında sürmesi konusunda da talepler olduğu belirtiliyor. İşverenlerden gelen bu taleple ilgili hükümetin henüz bir karar vermediği dile getirildi. Desteğin devam edebilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekecek.

 

KARAR VERİLİRSE YASA TEKLİFİ GÜNDEME GELECEK

Asgari ücret desteğinin sürmesi ve en düşük emekli maaşının artırılması konusunda bir karar verilirse, yılbaşından sonra mini bir torba teklif gündeme geleceği ve her iki konuda da yasa çıkarılacağı iddia ediliyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Meteoroloji, 24 ile sağanak ve kar yağışı uyarısında bulundu

Motorine bu gece indirim geliyor