in ,

Amerika’da bir banka daha sessiz sedasız kepenk kapattı

Heartland Tri-State Bank, Amerika’da iflas eden en son banka oldu. Kansas bankacılık düzenleyicisi bankayı hafta içi kapattı. Cuma günü alıcı olarak Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nu (FDIC) atadı.

ABD’deki bölgesel bir banka olan Heartland Tri-State Bank, Cuma günü Eyalet Bankası Komiserinin Kansas Ofisi tarafından kapatıldı. Düzenleyici daha sonra alıcı olarak Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nu (FDIC) bile seçti. FDIC yaptığı açıklamada

Mudileri korumak için FDIC, Heartland Tri-State Bank’ın tüm mevduatlarını üstlenmek üzere Dream First Bank, National Association, Syracuse, Kansas ile bir satın alma ve devralma anlaşması imzaladı.

FDIC, Heartland Tri-State Bank’ın 31 Mart itibariyle yaklaşık 139 milyon dolarlık toplam varlığa ve 130 milyon dolarlık toplam mevduata sahip olduğunu açıkladı. Başarısız banka mevduatlarının tamamını üstlenmeye ek olarak, Dream First Bank, National Association, “esasen satın almayı kabul etti.

Düzenleyici, Heartland Tri-State Bank’ın dört şubesinin Pazartesi günü Dream First Bank, National Association’ın şubeleri olarak normal çalışma saatlerinde yeniden açılacağını da sözlerine ekledi.

Faiz artışları bankaları zor duruma soktu

2023 yılındaki agresif faiz artışı bankalarda olumsuz etki yarattı. Her ne kadar FED Başkanı, bu durumun bittiğini söylese de ufak bankaların çöküşü sürüyor. Federal Rezerv faiz oranlarını artırmaya devam ederken, birden fazla kişi bölgesel banka başarısızlıklarında bir artış öngördü.

Yıl içinde ABD’de birçok banka iflas etti. 10 Mart’ta Silicon Valley Bank, California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı tarafından kapatıldı. 12 Mart’ta Signature Bank, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından kapatıldı. 1 Mayıs’ta First Republic Bank, California Mali Koruma ve Yenilik Departmanı tarafından kapatıldı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Elon Musk’a,”verilen tabela iznini ihlal” gerekçesiyle soruşturma açıldı

Zenginler varlıklarını artırmasına rağmen, daha çok para harcıyor