in

Twitter kullanıcılarına para dağıtıyor

Hesabında 100 dolardan binlerce dolara kadar değişen miktarda para gören kullanıcılar şaşkınlıklarını dile getirdi. Platformdan para kazanmak isteyen kullanıcıların öncelikle şartlara uygun olup olmadıklarını öğrenmesi gerekiyor.

 

Dünyanın önde gelen sosyal paylaşım sitesi Twitter, ünlü iş insanı Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra her gün yeni bir değişiklik dikkat çekiyor. Mavi tıkların paralı hale getirilmesiyle başlayan değişiklikler sitenin adının X olarak değiştirilmesine kadar uzandı. Ve son değişiklik premium kullanıcılarına reklam gelirinden pay dağıtılması oldu. İşte konuyla ilgili Independence Türkçe’de yer alan Çağla Üren imzalı haber:

 

Elon Musk’ın kısa süre önce adını değiştirerek X yaptığı Twitter, bazı premium kullanıcılarına bu hafta reklam geliri olarak binlerce dolar ödedi.

 

Hesabında 100 dolardan binlerce dolara kadar değişen miktarda para gören kullanıcılar şaşkınlıklarını dile getirdi.

 

Öte yandan Musk, platformun dünya genelindeki içerik üreticileriyle reklam geliri paylaşacağını uzun süredir dile getiriyordu.

 

Platform bu uygulamayı temmuz ortasında resmen başlattıklarını duyurmuştu.

 

Twitter’ı satın aldıktan sonra platformda pek çok değişiklik yapan milyarder, yine birkaç gün önce yaptığı açıklamada, mecradaki paylaşımı ya da beğenisi yüzünden işyerinde haksızlığa uğrayan kişiler adına dava açacaklarını söylemişti. Musk, bu kişilerin hukuki harcamalarını da karşılayacaklarını bildirmişti.

 

Reklam geliri paylaşma uygulaması da bunun hemen ardından başladı.

 

Şartlar neler?

Platformdan para kazanmak isteyen kullanıcıların öncelikle şartlara uygun olup olmadıklarını öğrenmesi gerekiyor.

 

Platformun ayarlar bölümünden para kazanma seçeneğine tıklayan kullanıcıların karşısına abonelikler ve reklam geliri paylaşımı olmak üzere iki seçenek çıkıyor.

 

Platform abonelik sistemini daha nisan ayında başlatmıştı. Bu sistemde kullanıcılar, belirli kişilere abone olabiliyor ve kendilerine özel içeriklere erişebiliyor. Bu sayede abone olunan kullanıcı da para kazanabiliyor.

 

Öte yandan son özellik reklam geliri paylaşımı seçeneğiyle ilgili. Bu bölüme tıklayan kullanıcılar doğrudan Twitter’dan reklam payı almak için gereken şartları karşılayıp karşılamadığını görebiliyor.

 

Bahsi geçen şartlarsa şu şekilde:

 

– Twitter Blue kullanıcısı olmak

 

– Son 3 ay içinde paylaşılan gönderilerin toplamda en az 15 milyon görüntüleme alması

 

– En az 500 takipçiye sahip olmak

 

Musk, 5 Ağustos’ta, bir kullanıcının reklam geliri paylaşımına hak kazanabilmesi için öncelikle Blue abonesi olması gerektiğini duyurmuştu:

 

Blue abonesi değilseniz reklam parası X’te kalır. Bu program herkese açık.

 

Bu arada Twitter’ın Reklam Geliri Paylaşımı sayfasında yer alan bir notta, “Gelir paylaşımı için kaydolan kişi sayısı beklentilerimizi aştı” ifadeleri yer alıyor.

 

Bu da çok sayıda kullanıcının Twitter’dan para kazanmak istediğini gösteriyor.

 

Twitter Blue, internet sitesinden kaydolanlar için aylık 8, yıllık 84 dolar. Ücretli hizmete iOS veya Android uygulaması üzerinden kaydolmak isteyen kişilerse ayda 11, yılda 114,99 dolar ödüyor.

 

Kullanıcılar aldıkları paraları paylaşıyor

Kullanıcıların Twitter’dan gelen paraları platformda paylaşması da kısa süre içinde bir akıma dönüştü.

 

Çoğu kullanıcı, hesaplarına yatan paraların ekran görüntülerini paylaşarak Musk’a teşekkür mesajları yazdı. Ekran görüntülerinde paranın, kullanıcıların yaşadığı ülkenin para birimiyle yatırıldığı görüldü.

 

 

Örneğin Twitter’da Gabbar adını kullanan Hintli girişimci Abhishek Asthana, platformdan 209 bin 282 rupi (yaklaşık 2 bin 500 dolar) kazandığını yazdı.

 

Benzer paylaşımlar yapan kullanıcılar arasında Twitter’dan kazandıkları parayı YouTube’un ödediği miktarlarla karşılaştıranlar da oldu. Zira YouTube, genellikle kullanıcılara en çok para kazandıran platform olarak anılıyor.

 

Bir kullanıcı, “Twitter, son 104 günde gönderilerim 21 milyon 400 bin görüntüleme aldığı için için bana 120 dolar ödedi. YouTube da aynı süre içinde 6 milyon 159 bin görüntüleme için 241 dolar ödemişti” dedi

 

Platformdaki etkileşim hırsı şiddetlenebilir

Resmi X hesabından paylaşılan bir gönderide, “X’in bir içerik üreticisi olarak geçiminizi sağlamanız için internetteki en iyi platform olmasını istiyoruz. Bu, platformdaki çabalarınızı ödüllendirmek için ilk adımımız” ifadeleri yer alıyor.

 

Şirketin üründen sorumlu başkan yardımcısı Keith Coleman da “Yeni nesil gazeteciler Twitter’da geçimlerini sağlayabilmeli. Yıllar sonra bunun mümkün olduğunu görmek harika” açıklamasında bulundu.

 

Öte yandan şirketin yeni adımıyla ilgili endişeler de var. Bunun başında kullanıcıların etkileşim almak için yanlış haberler yayması veya daha saldırgan dil kullanması ihtimali geliyor.

 

Bazı kullanıcılar da para kazanmak isteyenlerin müstehcen içerikler paylaşmaya başlayabileceği görüşünde. Bazıları da kullanıcıların daha fazla görüntülenmek için kendilerini bilerek linç ettirmeye çalışacağından endişeli.

 

Öte yandan şirketin konuyla ilgili açıklamasında bu tür durumların önüne geçmek için “hassasiyet ayarları” adlı bir özelliği test etmeye başladıkları ifade ediliyor.

 

Reklam veren şirketlerle ilişkisini daha da bozabilir

Twitter son dönemde büyük markaları platforma reklam vermeyi sürdürmeleri için ikna etmeye de çalışıyor.

 

New York Times’ın haberleştirdiği şirket içi bir belgede, reklam verenlerin nisanın ilk haftasında Twitter harcamalarını önceki yıla kıyasla yüzde 59 azalttığı görülmüştü.

 

Habere göre bunun nedeni, büyük şirketlerin, reklamlarının tartışmalı ve saldırgan içeriklerin yanında görülmesini istememesiydi. Şirketlerin bu durumda markanın itibarına zarar geleceğini düşündüğü ifade edilmişti.

 

Twitter kullanıcılarının para kazanma özelliğiyle birlikte daha agresif ve keskin gönderiler paylaşmaya başlaması, Twitter’ı daha da kutuplaşmış bir hale getirebilir. Bu da reklam verenlerin platforma dönme olasılığını daha da azaltabilir.

 

Örneğin, sosyal medya danışmanı Matt Navarra, “Platformu daha huzurlu, daha güvenli ve sevimli bir yer haline getirme açısından bu son gelişmenin ne kadar iyi olduğu tartışma konusu” ifadelerini kullanıyor.

 

Öte yandan Musk’ın kullanıcıları platformda tutma çabası başarılı olursa bu yeni özellik, reklam verenlerle ilişkilerin yeniden düzelmesini de sağlayabilir.

 

Twitter’ın bir süredir, kaybettiği reklam verenleri yeniden kazanmak istediği biliniyor. Bazı yorumcular, yeni özellik sayesinde platformun daha çok içerik üreticisini platforma çekerek, reklam verenler için daha cazip bir yer haline de gelebileceği görüşünde.

 

Musk neden insanlara para dağıtıyor?

Bazı yorumcular, Musk’ın bu hamleyle Blue abonelerinin sayısını artırmak istediği görüşünde. Zira milyarder, mavi tik özelliğinin ücretli olacağını ilk duyurduğunda ciddi bir tepkiyle karşılaşmıştı. Aralarında Stephen King gibi ünlü isimlerin de yer aldığı kullanıcılar, Blue abonesi olmayacaklarını açıklayınca Musk da önce 21 dolar olarak belirlediği aylık ücreti 8 dolara kadar indirmek zorunda kalmıştı.

 

Bazı uzmanlarsa Twitter’ın giderek artan bir rekabetle karşı karşıya olduğu için bu hamleye ihtiyaç duyduğu görüşünde. Kısa süre önce Musk, kullanıcıların bir günde görüntüleyebileceği tweet sayısına kısıtlama getirmiş, bu da kitlesel göçü hızlandırmıştı.

 

Kısıtlamaların ardından Mastodon’un kullanıcı sayısı 13 milyonu geçerken Bluesky da trafik artışından dolayı yeni kayıtları durdurmak zorunda kalmış, Zuckerberg’in alternatif platformu Threads de uygulama mağazalarında yerini alır almaz yoğun bir abone akışıyla karşılaşmıştı.

 

Navarra, “Büyük şirketlerle rekabet ediyor. İçerik üreticileri platformda tutmak istiyor” dedi.

 

Threads uygulamasının piyasaya sürüldükten sonraki ilk hafta içinde 100 milyon kullanıcıya ulaşarak rekor kırması da Musk’ı endişelendirmiş olabilir.

 

Vox’a konuşan Navarra, “Twitter’ın böyle bir program oluşturmaktan başka seçeneği yok” ifadelerini kullandı.

 

Twitter’la ilgili nihai hedefi: Her şeyin uygulaması

Yeni uygulamanın bir diğer nedeni de Musk’ın platformu bir süper uygulamaya çevirme çabası olabilir. Platformun adının X diye değiştirilmesinin ardında da bunun yattığı düşünülüyor.

 

Teknoloji milyarderi, kullanıcılara mesajlaşma, gönderi paylaşımı, ödeme ve alışveriş gibi bir dizi hizmet sunan Çinli WeChat uygulamasından ilham alarak platformu dönüştürmeye çalıştığını söylüyor.

 

Bu tür uygulamalarda kullanıcılar yemek söyleyebiliyor, taksi çağırabiliyor, araç kiralayabiliyor, arkadaşlarına ve ailelerine para da gönderebiliyor.

 

WeChat, aylık 1 milyardan fazla kullanıcıyla ilk ve en popüler süper uygulama unvanına sahip. 237 milyon kullanıcılı Twitter’ın “en az bir milyar kişiye” ulaşmasını istediğini belirten milyarder, “Çin’de WeChat’te yaşıyorlar. Ve bence bunu yaratmak için gerçek bir fırsatımız var” ifadelerini kullanmıştı.

 

Bu da milyarderin, aslında kullanıcıların Twitter’da hem para kazanmasını hem de harcama yapmasını ve kendi deyimiyle “orada yaşamasını” istediğini düşündürüyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Türk rock müziği Erkin Babasını kaybetti

Dünyanın en pahalı baharatı için yolculuk başladı