in ,

Kripto para borsası FTX’ten eski CEO ve ortaklarına 1 milyar dolarlık tazminat davası

İflas eden kripto borsası FTX alacaklılara ve müşterilere ödeme yapabilmek için eski CEO Sam Bankman-Fried ve eski yöneticilere tazminat davası açtı.

Geçen yıl iflas eden kripto para borsası FTX, kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried ve diğer üç eski yöneticiye zimmetlerine geçirdikleri iddia edilen 1 milyar dolardan fazlasını geri almak için dava açtı. FTX tarafından, yeniden yapılandırma uzmanı John Ray liderliğindeki bir yönetici ekibin açtığı dava, şirketin iflas yasası uyarınca tersine çevrilmesi gerektiğini söylediği bir dizi hisse ödemesi, gayrimenkul alımını, nakit transferini ve diğer işlemleri hedef alıyor.

Financial Times’ın haberine göre Davada açıklanan işlemlerden yararlandığı iddia edilenler arasında FTX’in ticaret kolu Alameda Research’ün eski başkanı Caroline Ellison da bulunuyor. Şikayette yer alan bir olayda, Ellison’ın kendisine 22.5 milyon dolarlık bir ikramiye ödediği, bunun bir kısmının daha sonra kişisel bir banka hesabına aktarıldığı ve daha sonra yapay zeka araştırmalarına odaklanan bir şirkete milyonlarca dolar yatırım yapmak için kullanıldığı iddia ediliyor.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

FTX’in kurucu ortaklarından Zixiao Gary Wang ile FTX ve Alameda’da çalışan Nishad Singh de şikayette yasadışı olduğu iddia edilen transferlerden faydalanan kişiler olarak anılıyor. Ellison, Wang ve Singh, diğer ceza davalarında dolandırıcılık da dahil olmak üzere suçlamaları kabul ettiler. Bankman-Fried ise ABD’de dolandırıcılık, kara para aklama ve kampanya finansmanı ihlallerini de içeren suçlamaları kabul etmedi.

FTX’in eski yöneticileri yeni davayla yüzleşirken ABD’deki savcılar Bankman-Fried’ı, dolandırıcılık davasında potansiyel bir tanık olarak itibarını sarsmak amacıyla eski kız arkadaşının yazılarını basına vermekle suçladı.

Hükümet haberde alıntılanan belgelerin Bankman-Fried’a duruşma öncesi bilgi paylaşımında sağlanan materyallerden gelmediğini ve muhtemelen kişisel Google Drive hesabından alındığını söyledi. Savcılar, Bankman-Fried’ın amacının Ellison’ı iddia edilen FTX suçlarını kendi başına işleyen terk edilmiş bir sevgili olarak göstermek olduğunu aktardı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fahiş kira konusunda da gerekirse ceza uygulanacak

Borç yapılandıranlara 31 Temmuz uyarısı