in

Dünyanın en pahalı baharatı için yolculuk başladı

Dünyanın birçok yerinde yetişen baharatlar insanlar tarafından farklı şekilde kullanılıyor. Bazı baharat ve bitki çeşitleri ise birden fazla görevle hizmet veriyor. Türkiye’nin Karabük ilinde yetişen safran ise hem özelliği ile hem de fiyatıyla dikkat çekiyor.

2023 yılı içinde toprakla buluşan safran çiçeği için geri sayım başladı. Sonbahar aylarında hasadı yapılan safran çiçeğinin kilogramı ise 250 bin lirayı buluyor.

Türkiye’de sadece Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetişen safran çiçeğine ilgi her geçen gün artıyor. Yerli üretici safran üretimi için daha fazla talep gösteriyor. Boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörlerinde kullanılan bir baharat olarak biliniyor. Safranın kilosu yıldan yıla artarken bu seneki fiyatın 250 bin TL’ye kadar çıktığı üretici tarafından bildirildi.

Ekimi Ağustos ayında başlayan safran çiçeğinin hasadı ise, Ekim ve Kasım aylarında gerçekleşiyor. Bu mevsime kadar boyları 15-30 santimetre uzunluğa gelebiliyor. Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten sadece 500 gram üretilebilen safran, “dünyanın en pahalı baharatı” olarak adlandırılıyor. Yerli üretici Şaban Saymaz,

Biz Safranbolu’ya 3,5 sene önce geldik. İlk önce 2400 adet badem diktik. Ondan sonra ‘safran dikelim’ dedik. 2 sene önce 2,5 dönüme safran diktik. Bu sene diktiğimiz safranı söktük 2 tondan fazla safran soğanımız oldu. Onu da şimdi dikmeye çalışıyoruz. 9 elemanımız çalışıyor şu an bir hafta daha sürer. Şu an 5 dönümlük alandayız, burası bitiyor, 6 dönüm daha var o tarafa geçeceğiz. Toplam 11 dönüm olacak. Bu sene yeni diktiğimiz için 1 kiloya yakın safranımız olur. Ama ikinci sene bu 3 kilo alırız İnşallah.

İşçi bulmak zor, yevmiye pahalı ama elimizden geldiği kadar döndürmeye çalışıyoruz. Bu sene soğan fiyatları 3 boy olarak küçük, orta iri boy, iri boyu 550 liraya kadar satılıyor. Soğanın kilosu 550 lira ama safran 200-250 bin liraya kadar çıkıyor gramı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Twitter kullanıcılarına para dağıtıyor

Eski İngiliz Çevre Bakanı Shell’in ortağı çıktı