in , ,

Zenginler varlıklarını artırmasına rağmen, daha çok para harcıyor

Yabancı kaynaklı bir araştırma şirketi, zenginlerin daha çok para harcadığını ortaya çıkardı. Pandemiden sora zenginlerin mal varlıklarını artırmasına rağmen harcamaları da bir o kadar fazla arttı.

Tüm dünya genelinde ortaya çıkan Corona virüs, herkesi etkiledi. Ancak kriz daha sonrasında başladı. Paranın maliyeti daha çok arttı. İş gücü, ekonomi ve enflasyon denklemi bozuldu. Burada zenginler dahi etkilendi.

Yaklaşık 3 yıl içinde zenginler daha fazla servetlerini katladı. Ancak dünya genelinde artan maliyetler mal varlıklarını da etkiledi. Harcama noktasında zengin insanlar daha fazla kesenin ağzını açmak zorunda kaldı.

Zenginlerin artan harcama limiti

Tüketicilerin odak noktası, pandemi sırasında çok talep gören mallardan ziyade büyük ölçüde hizmetlere yöneldi. Bazı pahalı ürünler yine zenginlerin bir numaralı tercihlerinden biri oldu. Bunların başında da Rolex geliyor. Rolex, yeni zengin harcama yapan genç bir grup arasında gıpta ile bakılan bir ürün olsa da farklı alanlara da yönelim var.

Danışmanlık şirketi Bain & Company’nin ortağı Claudia D’Arpizio’ya göre, zenginler şu anda pandemi öncesine göre daha fazla harcıyor.

Bain & Company’nin tahminine göre, küresel lüks mal ve hizmet pazarındaki satışlar geçen yıl %20 artarak 1,5 trilyon dolara ulaştı ve 2019’da elde edilen kârdan yaklaşık %10 daha yüksek oldu. Lüks konaklama endüstrisindeki satışlar, kısmen güçlü seyahat talebinin de etkisiyle iki kattan fazla artarak 211 milyar dolara ulaştı.

Lüks bir tatil planlayıcısı ve seyahat turu operatörü olan Scott Dunn, lüks tatil rezervasyonlarının son altı ayda geçen yılın aynı dönemine göre %34 arttığını söylüyor. Redfin’in tahminlerine göre, lüks emlak fiyatları bir önceki yıla göre %5 artarak lüks gayrimenkul talebi de yüksek kaldı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Amerika’da bir banka daha sessiz sedasız kepenk kapattı

Ethereum liquid staking, iki haftada zirve yaptı