in

Türkiye sağlık turizminde en çok tercih edilen ülke

Sağlık turizminde bölgede lider konumda olan Türkiye, estetik operasyonlar için de en çok tercih edilen ülke oldu. Dünyanın farklı ülkelerinden meme, kalça büyütme, saç ekimi, diş estetiği operasyonları için hasta gelirken bu sene sonu hedefi 4 milyar dolarlık cironun üzerine çıkmak.

 

Türk Sağlık Turizmi Derneği (TÜSATDER) Başkanı Dr. Servet Terziler, Türkiye’de artık sadece saç ekimi, estetik operasyonlar değil, pek çok sağlık ihtiyacı için dünyanın 150 ülkesinden hasta ağırladığını kaydetti.

 

Terziler, Türkiye’nin sağlık turizminde deprem sonrası yavaşlayan ivmeyi hızla yeniden kazandığını Afrika’da balta girmemiş ormanların da dahi, Türkiye’nin sağlık turizminde bilinir olduğunu vurgulayarak 2023 yılını geçtiğimiz yılın 4 milyar dolarlık cirosunu da katlayarak tamamlayacağını kaydetti.

 

ÜÇ HASTADAN İKİSİ AVRUPALI
Terziler, sağlık turizminde Türkiye’nin yıldızının 2000’li yılların başında parlamaya başladığını, o dönemlerde sadece Körfez ülkeleri ve Arap yarımadası ülkelerinden talep olurken bugün, üç sağlık turizmi hastasından ikisinin Avrupa’dan geldiğine dikkat çekti.

 

Terziler, “2010 yıllarının başlarında, sağlıklı turizminin alev almaya başladığı zamanlardı, büyümek bakımından daha çok Körfez ülkeleri, Dubai, Abu Dabi, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerden yoğun hasta akışı oluyordu. Fakat 2015’ten sonra yavaş yavaş Avrupa ne oluyor demeye başladı. 2017-2018’lere bakıldığı zaman ise artık Avrupalı turistin Arap dünyasından gelen turistlere oranı, yüzde 50 daha yüksek olmaya başladı. Şu an Türkiye’ye gelen 3 tane sağlık turizmi hastasından ikisinin Avrupa’dan, birinin Arap dünyasından olduğunu görmeye başladık” dedi.

 

İSVEÇ, NORVEÇ MEME-KALÇA BÜYÜTMEYE GELİYOR
6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından yaklaşık 1 ay kadar yaşanan kaygı nedeniyle sağlık turizminde de bir yavaşlama olsa da sektörün hızla toparlandığına değinen Terziler, sağlık turizminde ihtiyaçların her ülkenin özelliğine göre değiştiğini kaydetti.

 

Terziler şunları söyledi:
“Yaklaşık 1 ay kadar Türkiye’nin korktuğu gibi, dünya insanının da korkmasına neden oldu deprem. Ama Mart ortasından itibaren tekrar akın akın ülkemize sağlık turisti gelmeye devam etti. Bir millette ne eksikse ona yönelik talepler daha yüksek oluyor. Kuzey Avrupa’ya, İsveç, Norveç, Danimarka, boylar uzun, genellikle kalçalar ve meme anatomisinin küçük olduğu bilinir. Onlar yoğun olarak meme ve kalça implantı için geliyorlar bu nedenle. Sıcak ülkelerde ekvatora yakın ülkelerde kalça ve karın bölgesi büyümeye, genişlemeye başlıyor. Onlar mesela daha çok bazen kalça, basen küçültme, liposuction yaptırmaya geliyorlar. Avrupa’ya baktığımızda ise saç ekimi ve dişte patlama söz konusu. Arap dünyası da daha çok liposuction ve saç ekimi konusunda tercih ediyor ülkemizi.”

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

OpenAI’ın CEO’su: Yapay zekâ daha da gelişecek

İnternet Alan Adları Tebliğinde değişiklik yapıldı