in

OpenAI’ın CEO’su: Yapay zekâ daha da gelişecek

ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ın CEO’su Sam Altman yapay zekânın henüz insanları işinden edecek yetenekte olmadığını söyledi.

 

OpenAI CEO’su Sam Altman yapay zekânın en azından kısa vadede insanların işlerini çalabilecek yetenekte olamayacağını bunun yerine insanların iş yapma biçimini değiştireceğini söyledi. Ancak Altman’a göre iki durumda da insanlar artık ChatGPT benzeri araçları kullanmak zorunda kalacaklar.

 

Hindistan’da düzenlenen Economic Times etkinliğine katılan Altman, “Şu anki sistemler aslına bakılırsa tüm bir işi yapabilmek için yeterince iyi değil. Ancak görevleri yerine getirme konusunda oldukça yetenekli” ifadelerine yer verdi.

 

Bilgisayar programcılığı konusunda örnek veren Altman “İşin doğası şuna kayıyor: Bir seferde yalnızca bir dakikalık bir görev yapabilen son derece genç geliştiricilerden oluşan bir ekibi yönetiyorsunuz” dedi.

Uygulamanın karmaşık görevleri saniyeler içerisinde yerine getirirken aynı zamanda insan benzeri bir tonda cevaplar üretebilmesi özellikle beyaz yaka çalışanları için işlerinin geleceği konusunda soru işaretleri yaratıyor.

 

Geçtiğimiz hafta HP CEO’su Enrique Lores yapay zekânın çalışanlarının zamanını nasıl kullandığını ciddi biçimde değiştirdiğini söyledi. Lores YahooFinance’teki açıklamasında, “Bugün yapılması bir gün süren birçok görev saniyeler sürecek. Bu da tüm dünyayı iş yapmaktan, yapılan işleri yorumlamaya, gerçekte ise çıktılar üzerinden çalışmaya doğru yönlendirecek” ifadelerine yer verdi.

 

Yapay zekâ daha da gelişecek
Altman yapay zekâ uygulamaları için, “Bir gün 10 dakikalık görevler yapacaklar ve sonra bir saatlik bir görev yapacaklar. Ama yine de, ‘Bunların hepsi nasıl birbirine uyacak?’ ‘Ne inşa etmek istiyorum?’ diye düşünmek zorunda kalacaksınız. Belki de sonunda bu sorunların üstesinden gelmeyi de öğrenebilir” açıklamasında bulundu.

 

Ancak ünlü CEO’ya göre yapay zekâ henüz çalışanların işini elinden almaktan çok “çarpıcı derecede daha verimli” hale getirmeyi başarabilir.

 

OpenAI CEO’su Altman ise bu konudaki kendi görüşlerini şu ifadelerle açıklıyor:

“Belki de asıl sorun, istediğimiz tüm işleri yapmak için neredeyse yeterli insan kaynağımız olmamasıdır. Çoğu yerde böyle bir talep çıktısı var var. Her yazılım geliştiricisini üç kat daha verimli hale getirdiğimiz için bir gecede dünyanın 3 kat daha fazla yazılım yaratmasını sağlayabilirsek, ki bu bile yeterli değildir, yine de dünyanın yazılım talebini neredeyse karşılanamıyor. Ve sanırım bu sorunu başka birçok yerde göreceğiz.”

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

e-Devlet verileri çalındı!

Türkiye sağlık turizminde en çok tercih edilen ülke