in ,

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere mesafe kuralı

Rekabet Kurumu, Türkiye’deki zincir marketlerin açılışları için mesafe kuralı getirdiğini duyurdu. Kurum, aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan perakendecilerin belirlenecek bir mesafe çapında ikinci bir şube açmalarının yasaklanabileceğini açıkladı. Bu adımın alınmasındaki temel amaç, alıcı gücünün kötüye kullanılmasının önüne geçmek ve sektördeki rekabeti artırmak.

Rekabet Kurumu tarafından hazırlanan “Türkiye Hızlı Tüketim Malları Perakendeciliği Sektör İncelemesi Nihai Raporu”nda sektördeki sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Raporda, perakendecilerin büyüme stratejileri kapsamında açtıkları yeni mağazaların rekabeti bozabileceği ve alıcı gücünü kötüye kullanabileceği belirtildi. Bu nedenle, belirli bir mesafe kuralı getirilmesi önerildi.

Kurum, sektördeki diğer sorunlara da değinerek, perakendecilerin tedarik zincirindeki hakimiyeti ve şirketler arası anlaşmaların rekabeti engelleyebileceği uyarısında bulundu. Bu sorunların çözümü için de düzenlemelerin yapılması gerektiği vurgulandı.

Rekabet Kurumu’nun aldığı bu kararın, perakende sektöründe rekabeti artırması ve tüketicilerin çeşitli seçenekler arasından daha kolay karar vermesini sağlaması bekleniyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Tek Yürek kampanyasına 84 milyar lira yatırıldı

FAO açıkladı: Gıda üretiminde deprem kaybı yüzde 20