in , ,

FAO açıkladı: Gıda üretiminde deprem kaybı yüzde 20

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Türkiye’nin Kahramanmaraş ilinde 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin gıda üretiminde yüzde 20’den fazla kayıp olduğunu bildirdi.

FAO, depremin ardından bölgedeki gıda üreticileri, tedarik zincirleri ve pazarlarla ilgili bir araştırma yaptı ve önemli kayıpların olduğunu tespit etti. Kayıpların en fazla yaşandığı ürünler arasında zeytin, ceviz ve nar gibi meyveler ile tahıllar ve sebzeler yer aldı.

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, depremin ardından bölgedeki çiftçilerin ve gıda üreticilerinin zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Depremin etkileri, bölgenin tarımsal üretimini ve bu ürünlerin tedarik zincirini ciddi şekilde etkiledi” dedi.

Gutu, FAO olarak bölgedeki çiftçilere ve gıda üreticilerine destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Bu desteğin, yeniden üretim ve yeniden inşa çalışmalarını hızlandırmak ve bölgedeki gıda üretimini normalleştirmek için önemli bir rol oynayacağı belirtildi.

FAO’nun açıklamasına göre, bölgedeki gıda üreticileri, deprem sonrası oluşan hasarı onarmak için yeniden üretim çalışmalarına başladılar. Bununla birlikte, çiftçiler ve gıda üreticileri, uzun süreli bir desteğe ihtiyaç duyacakları için, FAO’nun ve diğer yardım kuruluşlarının desteği hayati önem taşıyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere mesafe kuralı

Kuzey Karolina’da şanslı adam 20 dolarlık kazı kazandan 2 milyon dolar kazandı