in ,

Tiktok üzerinden kara para akladılar: 120 şüpheli gözaltında

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Polisi, Tiktok üzerinden sanal para ticaretiyle 1,2 milyar TL kara para aklandığını tespit etti. 37 ilde yapılan operasyonda sosyal medya fenomenlerinin de aralarında bulunduğu 120 şüpheli gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı’nın duyurduğu operasyon Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. İddiaya göre, bir suç örgütü çalıntı kredi kartları ve anlaştıkları kişilerin kartlarından yaptıkları ödemelerle büyük bir dolandırıcılığa imza attı.

TİKTOK FENOMENLERİYLE ANLAŞMA

Polisin tespitlerine göre suç şebekesi, bazı TikTok fenomenleriyle anlaştı. Komisyon karşılığı yapılan anlaşmaya göre; şebeke yöneticileri sosyal medya uygulaması TikTok üzerinde para yerine geçen jetonlar satın aldı. Sanal para gibi kullanılan bu jetonlar (aslan, kalp, gözlük, spor araba vs.) fenomenlere gönderildi. Bu yöntemle fenomenlere yüklü miktarda para gönderildi. Ardından çete üyeleri, paraların büyük kısmını fenomenlerden geri alarak küçük bir komisyon ödedi. Normal bir süreç gibi görünen işlemlerin çalıntı kartlar ve anlaşılan kişilerin kartları üzerinden yapıldığı belirlendi. Böylece çete, çalıntı ve kopyalanmış kartlardaki parayı aklıyordu.

HESAPÇILARA YÜKSEK LİMİTLİ KART

Ayrıca anlaşılan ‘hesapçı’ adı verilen kişilerin de kartlarının kullanıldığı ve bu kişilere yüksek limitli kredi kartı aldırıldığı tespit edildi. İddiaya göre çete üyeleri, bu kişilere de TikTok üzerinden jeton aldırarak, sosyal medya fenomenlerine gönderdi. Daha sonra ise bankaları arayan kart sahipleri “Bilgim dışında kartım kullanılmış” diyerek başvuru yaparak paralarının iadesini aldı. Şebeke üyeleri bu yöntemle de sosyal medya fenomenlerinden komisyon karşılığı paraları aldı. Ayrıca hesapçılara da komisyon ödendi.

1 MİLYAR 200 MİLYON LİRALIK VURGUN

Polisin yanı sıra MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından da araştırma yapıldı. Çalışmalarda şebekenin 4 binden fazla banka hareketi ile sosyal medya fenomenlerine 1 milyar 200 milyon lira aktardığı belirlendi.

215 ŞÜPHELİDEN 120’Sİ YAKALANDI

Polis, belirlenen 215 şüpheliye yönelik 37 ilde operasyon düzenledi. Baskında, aralarında sosyal medya fenomenlerinin de bulunduğu 120 şüpheli yakalandı.

42 FENOMENİN MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

MASAK ve polisin çalışmalarında belirlenen 42 fenomene ait bin 700 banka hesabı, tüm sanal para varlıklarına, 32 daire, 1 villa, 9 arsa, 6 işyeri, 38 lüks otomobil, 14 şirkete ait ortaklık paylarına mahkeme kararıyla el konuldu. Aramalarda ayrıca 82 bin TL, 17 bin 300 dolar, 6 bin 650 euro, 2 ruhsatsız tabanca, 1 kuru sıkı tabanca ve 93 fişek bulundu.

SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNE AKTARILAN PARALAR

Polisin çalışmasında, şebekenin bazı sosyal medya fenomenlerine aktardığı paralarla ilgili de bilgi ortaya çıktı. İddiaya göre, çete üyeleri; 1,5 milyon takipçisi olan O.S.’ye 9 milyon 397 bin lira, 9,5 milyon takipçisi olan M.N.’ye 1 milyon 200 bin lira, 2 milyon 700 bin takipçisi olan F.N.K.’ye 1 milyon 100 bin lira, 1 milyon 700 bin takipçisi olan T.B.’ye 550 bin lira, 107 bin K.K.K.’ye ise 7 milyon 690 bin lira para aktardı. Fenomenler O.S, M.N, T.B., K.K.K.’nin gözaltına aldığı belirtilirken F.N.K.’nın adresinde bulunamadığı belirtildi.

Gözaltına alınan şüpheliler “bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlamalarıyla karşı karşıya. Diğer şüphelilerin de yakalanması için çalışmalar sürüyor.

BAKAN YERLİKAYA: SİBER SUÇLARLA MÜCADELEMİZ KARARLILIKLA DEVAM EDECEK

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da operasyonla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün çalışmaları sonrasında, bir sosyal medya platformunda sanal para ticaretiyle haksız kazanç sağlandığının değerlendirildiğini bildirdi. Bu kapsamda 4 binden fazla banka hesap hareketinin incelendiğini belirten Yerlikaya, “Bu hesaplar arasında 1,2 milyar lira para akışı olduğu tespit edildi. İstanbul merkezli 37 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 120 şüpheli şahıs yakalandı. Operasyonu gerçekleştiren kahraman EGM mensuplarımızı tebrik ediyorum. Siber suçlarla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek” ifadelerini kullandı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Titanik’e turist taşıyan denizaltı kayboldu

Atlas Okyanusu’nda kaybolan denizaltından ses duyuldu