in ,

Miami’de hakim karşısına çıkan Trump “gizli belgeler” hakkındaki suçlamaları reddetti

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, gizli belgeler soruşturması kapsamında kendisine yöneltilen 37 suçlamanın ardından hakim karşısına çıktı. Trump, hakkındaki 37 suçlamanın hiçbirini kabul etmedi.
Eski ABD Başkanı Donald Trump, yeniden hakim karşısına çıktı. Miami’deki Trump Doral Resort’tan konvoyla ayrılan Trump, malikanesinde bulunan gizli belgelerin ardından başlatılan soruşturma kapsamında kendisine yöneltilen 37 suçlamayla ilgili davanın ilk duruşması için Wilkie D Ferguson Adliyesi’ne geldi. Trump, prosedür gereği adliyede kolluk kuvvetlerine teslim olmasından sonra gözaltına alındı. 
‘Ülkemizin tarihindeki en üzücü günlerden biri’

Türkiye saatiyle 22.00 civarında başlayan duruşmada Trump, hakkındaki 37 suçlamanın tamamını reddetti. Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkemizin tarihindeki en üzücü günlerden biri. Çöküşte olan bir milletiz” ifadelerini kullandı. 

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

Trump, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yaklaşık 45 dakika süren duruşmada Trump, hakkındaki 37 suçlamanın tümünü reddetti. Mahkeme Trump’a yurt dışı seyahat yasağı getirmezken, aynı davada 6 suçtan yargılanan yardımcısı Walt Nauta ile dava hakkında görüşmesini yasaklandı.
Trump’ın konvoyu adliyeden ayrılmasının ardından Little Havana’daki ünlü bir Küba restoranı olan Cafe Versailles’da durdu. Trump destekçileri, yarın 77 yaşına girecek olan Trump’ın doğum gününü kutladı. 
Trump’ın Miami Uluslararası Havalimanı’na geçerek, buradan ilerleyen saatlerde miting düzenleyeceği New Jersey’e gitmesi bekleniyor.

İkinci kez hakim karşısına çıkan tek ABD başkanı

Trump, nisanda hakkındaki eyalet bazında cezai suçlama için ilk kez New York’ta hakim karşısına çıkarken, bugün de federal bazda suçlamalar nedeniyle ‘hakim karşısına ikinci kez çıkan ilk eski başkan’ olarak tarihe geçti.
Geçen hafta duyurulan 49 sayfalık iddianamede, Trump, Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken gizli belgeleri yanında götürmek ve bununla ilgili federal incelemeleri engellemekle suçlanmıştı.
Trump, devlete ait gizli belgeleri sakladığıyla ilgili suçlamaları ‘saçma ve asılsız’ olarak nitelemiş, “Hile yapıyorlar. Sahtekarlar, yolsuzlar. Bu suçlular ödüllendirilemez, yenilmeleri gerekiyor” sözlerini kullanmıştı.

Malikanesinden çıkan gizli belgeler

Donald Trump’ın Florida’daki evi, 8 Ağustos 2022 sabahında ‘gizli belgeler’ soruşturması için FBI ajanları tarafından basılarak aranmıştı.
Baskını ve hakkında devam eden soruşturmaları ‘siyasi’ olarak niteleyen Trump, özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin ‘bağımsız bir hakem veya özel bir hakim’ tarafından incelenmesi talebinde bulunmuştu.
Trump hakkında yürütülen ‘gizli belgeler’ ve ‘6 Ocak Kongre baskını’ soruşturmalarına özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith başkanlık görevinde bulunuyor.
Öte yandan Donald Trump, 4 Nisan’da, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına ‘sus payı’ ödediğine ilişkin suçlamalar kapsamında Manhattan Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmış, hakkındaki suçlamaları kabul etmemişti.
Trump, cezai suçlama ile hakim karşısına çıkan ilk eski ABD başkanı olarak tarihe geçmişti. 
KAYNAK: Sputnik Türkiye

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

ABD’de kritik enflasyon rakamları açıklandı

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarından büyük vurgun