in , ,

“OHAL” Nedir?

Olağanüstü hâl ya da kısa ismiyle OHAL, olağanüstü bir idare düzeninin gerekli olduğu doğaş afet, riskli salgın hastalık, ekonomik sıkıntı, kamu düzeninin risk altına sokan yaygın şiddet olayları gibi olaylarda müracaat edilen uygulamadır.

Hangi Olaylarda OHAL İlan Edilir?

OHAL, devletin hukuk kumpasını ve ulusal güvenliğini tehdit eden gidişatlarla çaba etmek için uygulanabilir. İşte OHAL’in nedenleri;

Terör ve Şiddet

Terör olayları, sosyal kararı ve milletin güvenliğini tehdit edebilir ve bu sebeple devletin OHAL uygulamasına gidebilmesi zorunlu olabilir.

Doğal Afet ve Salgın Hastalık

Ülkelerde meydana gelen doğal afetler ve salgın hastalıklar, yaşamı durma noktasına getirebilir. Mevcut hükümet, bu gibi olağanüstü gidişatlarda OHAL ilan etme hakkı vardır.

Milli Güvenlik Tehdidi

Ulusal güvenlik tehditleri, devletin ulusal güvenliğini riske atabilir ve bu sebeple devletin ohal uygulamasına gidebilmesi gerekebilir.

Ekonomik Krizler

Büyük ekonomik krizeler, ülkenin kararını ve ulusun refahını riske atabilir ve bu sebeple devletin OHAL uygulamasına gidebilmesi zorunlu olabilir.

Hukuk Sistemi Bozuklukları

Hukuk sistemi bozuklukları, devletin hukuk düzenini ve adalet sistemini riske atabilir ve bu sebeple devletin OHAL uygulamasına gidebilmesi zorunlu olabilir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yılın İlk Dolunayı Neler Getirecek

Olası İstanbul depreminde riskli ilçeler