in

Küresel piyasalarda iç karartıcı atmosfer

Fed’in faiz artışlarının tepe seviyesine yaklaşmasıyla Çarşamba günü yaşanan ralli, Asya’da etkisini sürdüremedi.

Nasdaq 100 %1,9 yükselişle aralık ayındaki dip seviyesinden %20 artış kaydederken, S&P 500 endeksi %1,42 yükselişle kapandı. Yeni işlem gününde ABD vadeli endeksleri düşüşte.

MSCI Asya Pasifik Endeksi de iki günlük yükselişin ardından değer kaybetmeye başladı.

Banka iflaslarından kaynaklı olarak yaklaşık 23 milyar dolarlık maliyetle karşı karşıya olan ABD’nin Federal Mevduat Sigorta Kurumu (Federal Deposit Insurance Corp-FDIC), bu yükün normalden daha yüksek bir kısmını ülkenin en büyük bankalarına yüklemeyi planlayor.

FDIC, Silicon Valley Bank ve Signature Bank iflasları sonrası 128 milyar dolarlık mevduat sigortası fonunu desteklemek için mayıs ayında sektöre yönelik “özel bir değerlendirme” teklif edeceğini açıklanmıştı. Üzerinde siyasi baskı bulunan FDIC, bankaların ödeyeceği maliyetleri belirleme konusunda serbest olduğunu olsa da yetkililerin, maliyetin önemli bir kısmını büyük bankalara yüklemeyi ve küçük bankalar üzerindeki baskıyı sınırlandırmak istediklerini belirtiyor. Bu sebeple milyarlarca dolarlık faturalar ile karşı karşıya olan JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Wells Fargo & Co gibi bankaların daha da fazlasını ödemek durumunda kalabilir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yapay zeka sayesinde haberlerdeki ırkçı söylemler tespit edildi

Jerome Powell, FDIC limitlerini görüştü