in

Koronavirüs varyantı “Eris” Türkiye’ye giriş yaptı

Covid-19 salgını kısmen bitse de varyantları tekrar ortaya çıkmaya başlıyor. Omircon’dan sonra aynı aile yapısına bağlı “Eris” varyantını yavaş yavaş yayılmaya başladı. Ülkemizde de varyantın ilk hastaları aynı ilden çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bilgilendirdi. Vkaların yurt dışı kaynaklı olduğunu belirten Koca, hangi ilde olduğunu söylemedi. Şu ana kadar dünya genelinde 50’den fazla ülkede görülen “Eris” varyantı Ağustos ayında bir hayli fazla yayılmıştı. Ölümlere de sebep olan yeni varyantın dünya genelinde ne kadar yayılacağı merak ediliyor.

Ülkemizde de ilk vakaların görülmesiyle vatandaşlar tedirgin olmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, koronavirüs ile ilgili şunları söyledi;

Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Fenerbahçe Stadı’nın ismi Atatürk Stadyumu oldu

Yabancı ekonomistler, TCMB politika faizi beklentilerini açıkladı