in

Fenerbahçe Stadı’nın ismi Atatürk Stadyumu oldu

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’ndaki kulüp tüzük tadil kongresinde konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Stadı’nın adının Atatürk olarak değiştirme gerekçesini açıkladı.

Koç yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Fenerbahçe Spor Kulübü, kim ne derse desin, kayıtsız şartsız milletinin ve devletinin yanında olmuş bir kulüptür. Hepimiz Kurtuluş Savaşı’na, milli mücadeleye destek vermiş bir kulübün üyeleriyiz. İtilaf kuvvetleriyle yapılan 50 maçın 41’ini kazanarak Anadolu’da mücadele eden askerlerimize, halkımıza motivasyon kaynağı olmuş, son olarak General Harington Kupası maçından, İngiltere’den getirilen profesyonel futbolcular olmasına rağmen galip ayrılarak Lozan’da bulunan devlet yetkilileri ve savaştaki milletin tamamına umut kaynağı olmuş bir kulübüz. Atatürk, 3 Mayıs 1918’de kulübümüzü ziyaret etmiş, bu ziyarette şeref duyduğumuz ve kulüp defterimize kayıtlı sözlerini paylaşmıştır. Fenerbahçe, tarihi boyuncu Ata’mızın izinden bir an bile ayrılmamış, hep devletinin, milletinin yanında olmuş, kılavuzu hep milli değerler olmuştur.

Hep deriz, Atatürk’ün hangi takımı tuttuğu değil hangi takımın onun değerlerini yaşattığıdır önemli olan. Sempatisi, sevgisi, anekdotlar ve resmi belgelerle de kayıtlıdır. Stat isminin değiştirilmesi talebi yaygın şekilde gündemimize geldi. Biz de harekete geçtik. Sizden alacağımız yetkiyle süreci hızlı bir şekilde tamamlamak arzusundayız. Şahsi düşüncem, Fenerbahçe duruşuna, bağlılığına baktığımız zaman, stadımıza Ata’mızın ismini vermek en çok da bize yakışır diye düşünüyoruz.”

BUGÜNÜ TARİHİ BİR GÜN OLARAK GÖRÜYORUM

Stat isim değişikliklerinin gerçekleşmesi için genel kurul kararının yeterli olmadığını, statların sahibi olan devletin de buna izin vermesi gerektiğinin altını çizen Koç,  “Zamanında Aziz Yıldırım’ın başkanlığında, 85 milyon dolar kaynak yaratarak 4 senede kendi imkanlarıyla stadını yapıp kiralayan, aynı zamanda tek olan kulüp Fenerbahçe Spor Kulübü’dür. İnanıyoruz ki devlet yetkilileri Fenerbahçe Spor Kulübünün arzu ve taleplerini ciddi şekilde değerlendirecek, onay verecektir. Buna inancımız tamdır. Bunun için ilk adımı atıyoruz. Bu sebeple bugünü tarihi bir gün olarak görüyorum.” sözlerini kullandı.

KONGRE ÜYELERİNİN OYLARIYLA KABUL EDİLDİ

Ali Koç’un konuşmasının ardından tüzük kongresinde oylama yapıldı , Fenerbahçe kongre üyelerinin oylarıyla Fenerbahçe Stadyumu’nun isminin Atatürk Stadyumu olarak değiştirilmesi kabul edildi.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Down Sendromlu Özel Futsal Milli Takımı Avrupa şampiyonu!

Koronavirüs varyantı “Eris” Türkiye’ye giriş yaptı