in ,

Hafize Gaye Erkan kimdir?

Hafize Gaye Erkan (1979, İstanbul), Türk ekonomist, bankacı ve mühendis. Mevcut Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanıdır. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti ve orada finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı. Bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterildi.

İlk yılları ve eğitimi 

Hafize Gaye Erkan 1979 yılında İstanbul’da doğdu. Elazığlı bir makine mühendisi olan babası Erol Erkan ile matematik öğretmeni olan annesi Gamze Erkan, onu sayısal zekasını geliştirecek okullara yönlendirdi. İstanbul Erkek Lisesini ikincilikle bitirdi ve üniversiteye giriş sınavında 26. olarak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2001 yılında bölümünü birincilikle tamamladı ve aralarında Stanford Üniversitesinin’de aralarında olduğu 9 üniversiteden burs teklifi aldı. Erkan, tercihini Princeton Üniversitesi’nden yana kullandı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Princeton’da “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktora yaptı. Princeton Üniversitesi daha sonra doktora derecesi için gerekli minimum çalışma süresini bir yıl olarak değiştirdi. Daha sonra Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesinde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

Finans kariyeri

Sektöre Princeton’daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölüm Başkanı olarak görev aldı. 2014’te First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak çalışmaya başladı. 2019 yılında yönetim kurulu başkanı olarak August-de Wilde’nin yerini aldı. Erkan, Aralık 2021’de First Republic’teki görevlerinden ayrılmıştır. 1 Mayıs 2023’te ise First Republic Bank FDIC tarafından devralındı ve yılın üçüncü büyük banka iflasında JPMorgan’a satıldı. Erkan, bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde rol oynadı.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyinde de görev yaptı. Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Halen daha küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’da yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır. Gaye Erkan ayrıca Dünya gazetesinin ekonomi alanında köşe yazarlığı yapmaktadır. 

Merkez Bankası başkanlığı 

9 Haziran 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirildi. Kararnameyle, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Merkez Bankası Başkanlığı’na kadın bir başkan atandı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Türkiye’nin savunma sanayisi cirosu günden güne artıyor

e-Devlet verileri çalındı!