in ,

Elektrikli otomobilleri ucuzlatacak ÖTV matrah eşiği değişti!

Elektrikli otomobillerde yüzde 10 özel tüketim vergisine tabi ve motor gücü 160 kilovatın altındaki araçlar için esas alınan matrah eşiği 1,25 milyon TL’den 1,45 milyon TL’ye çıkarıldı.

 

Elektrikli otomobillerde motor gücü 160 kilovatın (kW) altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine (ÖTV) tabi otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi.

 

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

MATRAH DEĞİŞTİ

Kararla, motor gücü 160 kW’ın altındaki sadece elektrik motorlu olan binek otomobiller için ÖTV oranına esas ÖTV matrahında değişikliğe gidildi.

 

Kararla, yüzde 10 ÖTV oranına tabi olan söz konusu otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı.

 

Edinilen bilgilere göre, böylece sadece elektrik motora sahip olup söz konusu matrah eşiğine giren otomobillere daha düşük maliyetle ulaşılabilmesi hedefleniyor.

 

Düzenlemeyle konvansiyonel yakıtla çalışan otomobillere olan talebin egzoz gazı salımı bulunmayan otomobillere yönelmesi teşvik edilirken, çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

 

TOGG DA BU VERGİ DİLİMİNE GİRİYOR

Böylece sadece elektrik motora sahip olup söz konusu matrah eşiğine giren otomobillerde daha düşük maliyetle ulaşılabilecek. Bu vergi dilimine yerli ve milli otomobil Togg da dahil.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Elon Musk, dev şirketlerin boykotuna uğradı

The Macallan 60 yıl serisi 78 milyon 223 bin TL’ye satıldı