in

2024 Asgari Ücret Zammı Ne Olur?

Çalışanların yarısından fazlasının aldığı asgari ücrette 2024 beklentisi şimdiden kafalarda soru işareti bırakıyor. Çalışanlar; asgari ücret zammı 2024’te ne kadar olur, ne zaman açıklanacak gibi soruların yanıtlarını arıyor. Öte yandan yeni ekonomi yönetimi daha önce 2024 asgari ücrete yapılacak olan zam oranına ilişkin ipuçları vermişti.

 

Türkiye’de bordrolu çalışanların merakla beklediği 2024 asgari ücret zam dönemine 2 ay gibi kısa bir süre kaldı. Çalışanların yarısından fazlası asgari ücret üzerinden maaş alırken bunun üzerinde alanlar da asgari ücrete yapılacak zam oranı doğrultusunda kendi maaşlarını hesaplıyor.

 

2024 Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Milyonlarca çalışan şimdiden 2024 Asgari Ücret Zammının açıklanacağı zamanı merak ediyor. Genel olarak Kasım ayı sonunda işçi ve işveren temsilcileri Çalışma Bakanlığı himayesinden zam pazarlığına başlıyor.

 

3-4 kez toplanan heyetler arasında çeşitli hesaplamalar yapıldıktan sonra her iki taraf da tekliflerini Hükümet kanadına iletiyor. Bu sürecin Aralık ayının son haftası tamamlanması bekleniyor. Yani kesin olmamakla birlikte Aralık’ın son haftası 2024 asgari ücreti belli olacaktır.

2024 Asgari Ücret Ne Kadar Olur?

Aslında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2024 asgari ücret zammının ne kadar olacağına dair önemli ipuçları vermişti. Şimşek’in ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını açıklamasıyla zam hesapları da değişti. Buna göre 2024 enflasyon tahmini son OVP’de yüzde 33 oldu. Yani özetle asgari ücrete minimum bu oranda bir zam gelmesi bekleniyor. Gelin rakamsal olarak da hesaplayalım.

 

Şu anda asgari ücret 11 bin 402 TL. Bu oranı hedef enflasyondaki yüzde 33’lük bir zam gelmesi durumunda 2024 asgari ücreti 15 bin 164 TL yapıyor. Fakat burada Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girerek refah payını da bu orana eklerse yüzde 40’lık bir zam da söz konusu olabilir.

 

Eğer 2024’teki yeni asgari ücretine yüzde 40 oranında bir zam gelirse alınacak olan asgari ücret maaşı 15 bin 962 TL olacak.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tüm gözler bugün gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı’nda

Öğrencileri heyecanlandıran açıklama geldi