in

Toyota’dan 10 yeni elektrikli model

Toyota’nın yeni CEO’su Koii Sato gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında araç serisinin elektrikli araca dönüştürülmesine dair uzun zamandır beklenen planını açıkladı.

Toyata kendini “Otomobillerin geleceğini değiştirmek isteyen bir mobilite şirketi” olarak tanımlıyor. Japon otomobil üreticisi, 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli aracı piyasaya sürmeyi planlıyor.

Toyota tarafından 2035 yılına kadar emisyonları yarıya indirme ve 2035 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdünü yerine getirmek için hibrit araçlar güçlendirirken yılda 1,5 milyon elektrikli araç satış hedefi belirlendiği açıklandı.

Sato, 1 Nisan’da CEO görevine geldikten sonra ilk kez kamuoyu önünde yaptığı konuşmada, “Önce elimizden geleni yapmalı ve elektriklendirmeye başlamalıyız” dedi. Buna karşın Toyota’nın karbon nötrlüğüne yönelik çok yönlü bir yaklaşım benimseme stratejisini gösteren bir sunum yapan Sato diğer birçok otomobil üreticisinin yaptığı gibi yüzde 100 elektrikli bir geleceği tam olarak benimsemedi.

Toyota’nın, planı bZ serisinin performansını artırmak ve Kuzey Amerika’da 2025 yılına kadar yerel olarak üretilen bir bataryalı SUV’ye sahip olmak.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tesla’dan araba fiyatlarına bir indirim daha

Alibaba ve ChatGPT’den büyük rekabet