in

Summers: FED’in faiz artırımları eskisi gibi işe yaramıyor

ABD ekonomisi Fed’in faiz artırımlarına rağmen dirençli yapısını sürdürüyor. ABD eski Hazine Bakanı Larry Summers ise bunu, Fed’in faiz artırım politikasının giderek işlevselliğini yitirmesine bağlıyor. Larry Summers, ‘enerji verici Tavşan’ı andıran mevcut ABD ekonomisinin son yayınlanan istihdam raporlarının ardından sert iniş riskini artırdığı konusunda uyarıyor.

 

Sert iniş riski artıyor

Fortune’dan Christopher Anstey’nin haberine göre, eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, geçen ay ABD’de istihdamdaki artışın şimdilik ‘harika bir haber’ olduğunu söylüyor ancak bunun aynı zamanda Fed’in faiz artırımlarının eskisi gibi işe yaramadığını ve bunun ekonomi için sert iniş tehlikesini artırdığını kanıtladığını da öne sürüyor.

 

Summers, ”Bir tür ‘enerji verici tavşan’ ekonomimiz var ancak bu, iş gücü piyasasındaki büyümenin hızlanmasıyla birlikte, sert iniş riskinin belki de ‘biraz daha büyük görünmesini’ sağlıyor” diyor. Summers, yorumlarını, Cuma günü yayınlanan ve ABD’de maaş bordrolarının ekonomistlerin Eylül ayı için beklediğinin neredeyse iki katı arttığını gösteren verilerden sonra yapıyor. Raporda, önceki iki ayda işe alımlarda yapılan yukarı yönlü revizyonların üzerine 336.000’lik yeni iş artışına işaret ediyor. Ancak rapor aynı zamanda ücret artışlarında bir yavaşlamayı da gösteriyor.

 

Rakamlar iyi olsa da…

Aynı zamanda Harvard Üniversitesi profesörü de olan Summers, “Bunların iyi rakamlar olduğunu kabul etmelisiniz, ancak yumuşak bir iniş garantisi verdiklerini söyleyemem” diyor.

İşe alımlardaki toparlanma, Fed’in on yıllardır en agresif parasal sıkılaştırma kampanyasını yüzde 5 puandan fazla faiz artırımıyla başlatmasından bir buçuk yıl sonra gerçekleşiyor. Summers, ABD ekonomisinin performansının Fed politikasının etkinliğinde bazı temel değişikliklere işaret ettiğinin altını çiziyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Emekliye 29 Ekim ikramiyesi: Masada iki rakam var

MASAK, Polat ailesiyle ilgili düğmeye bastı