in

Johnson and Johnson’dan uzlaşma teklifi

ABD’li Johnson and Johnson üretimini yaptığı bebek pudralarının kansere neden olduğu gerekçesiyle açılan davalarda, davacılara 25 yılda ödenmek üzere toplam 9 milyar dolar ödemeyi teklif etti.

Davacıları temsil eden avukatlar, anlaşmayı desteklediklerini duyurdu.

Davaya konu olan bebek pudralarında, kanserojen madde olan asbest içerdiği ve kadınlarda yumurtalık kanserinin yanı sıra ender görülen ve mesothelimoa adı verilen bir kanser türüne neden olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarıldı.

Anlaşma teklifine rağmen Johnson and Johnson firması tarafından yapılan açıklamada, iddiaların yanıltıcı ve bilimsellikten uzak olduğu ancak anlaşma yapılması durumunda firmanın asıl faaliyet alanına odaklanacağı belirtildi. Anlaşma olmaması durumunda Johnson and Johnson’ın ABD çapında uzun yıllar boyunca birçok dava ile mücadele etmek zorunda kalınacağı belirtiliyor.

Toplam 70 bin davacının söz konusu olduğu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için davacıların yüzde 65’inin anlaşmayı kabul etmesi şart.

2020 yılında da Bayer firması, ürettiği tarım ilaçlarının kansere neden olduğu iddiasıyla açılan davada davacılara 11 milyar dolar ödemeyi kabul etmiş ancak dava halen devam ediyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Otomobil sektöründe Mart ayının en çok satan markaları

Yılın Otomobili: Hyundai IONIQ 6