in ,

İlahiyatçılar davalık oldu

İlahiyatçı Mustafa İslamoğlu ve Diyanet İmamı Halil Konakçı Hukuki Süreçle Karşı Karşıya

Son dönemlerde gündemde olan iki önemli isim, Akabe cemaatinin lideri ilahiyatçı Mustafa İslamoğlu ve Diyanet İmamı Halil Konakçı, hukuki süreçle karşı karşıya kaldılar.

İlahiyatçı Mustafa İslamoğlu, Akabe cemaatinin lideri olarak bilinmektedir. İslamoğlu, “Dinlerarası Diyalog ve Hoşgörü” konulu bir panelde yaptığı konuşma nedeniyle, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatıldı. İslamoğlu, konuşmasında farklı dinlerin birbirleriyle diyalog kurması gerektiğini belirtmişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir imam olan Halil Konakçı ise son dönemde kadın hakları ve laiklik karşıtı çıkışlarıyla gündemdeydi. Konakçı, “Kadınların özgürlüğü kısıtlanmalı, laiklik yanlıştır” gibi söylemleri nedeniyle, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatıldı.

Her iki isim de hakkındaki suçlamaları reddetse de, mahkeme süreci devam ediyor. Bu gelişmeler, Türkiye’de din ve siyaset ilişkileri konusunda yaşanan tartışmaları da beraberinde getiriyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Palu ailesi davasında 3 tahliye

TOGG’un şarj ücretleri açıklandı