in , ,

Pentagon’un köstebeği belli oldu

ABD Savunma Bakanlığı’ndan birçok güncel konuya ilişkin “gizli” askeri belgelerini sızdıran kişinin kimliği ortaya çıkarıldı

ABD’de, Ukrayna savaşı olmak üzere birçok güncel konuya ilişkin Amerikan ordusuna ait bilgiler içeren gizli belgeleri sızdıran kişinin kimliği açıklandı.skandala ait detaylar bu sekilde ;

NTV’den Hüseyin Günay’ın paylaştığı bilgilere göre, Pentagon’daki çok gizli belgeleri bir Ulusal Muhafız olan Jack Teixeira isimli kişinin sızdırdığı tespit edildi.

Teixeira’nın kısa süre içerisinde tutuklanması bekleniyor.

SIZDIRILAN BELGELER

Geçtiğimiz günlerde, üzerinde ABD Genelkurmay Başkanlığı’nın arması bulunan, Ukrayna-Rusya savaşı, istihbaratın Rusya, İsrail, Kanada, Güney Kore, Çin ve İran nükleer programına ilişkin faaliyetleri dahil önemli konulara ilişkin askeri ve istihbarat bakımından güncel bilgiler içeren belgeler sızdırılmıştı.

Twitter ve Rus Telegram kanallarında yapılan sızıntıların, ABD’nin diplomatik kriptolarının sızdırıldığı 2010 WikiLeaks skandalı ve 2013’te dijital izleme faaliyetlerinin sızdırıldığı Snowden krizi kadar önemli olduğu belirtiliyor.

Birçok Amerikalı uzman WikiLeaks ve Snowden ifşaatlarına karşın yeni sızıntının öneminin, paylaşılan belgelerin güncel bilgiler içermesinden geldiğine işaret ediyor.

Elimize bilgi ulaştıkça yer vermeye devam edeceğiz.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Asgari ücrete zam müjdesi: Zam oranı netleşti

Borsa haftayı düşüşle tamamladı (14.04.2023)