in , ,

Hayvanların Burcu Olur Mu?

Günlük hayatta pek çok kişinin hayatını astroloji yorumlarına göre düzenlediği bilimsel olmasa da toplumsal zeminde bilinen bir durumdur. Bazı insanlar hayvanların da burçları olup olmadığını, hayvanların burçları varsa bunun hayvanlar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu merak ederler. 

Temel olarak hayvanların burçlarının olmadığını söyleyebiliriz. Bunun temel sebebi şudur: burçlar, bir kişinin doğumu sırasında gök cisimlerinin konumlarının kişiliği ve yaşam olayları üzerinde etkisi olduğunu öne süren bir inanç sistemi olan astrolojiye dayanmaktadır.

Astroloji insan yapımı bir kavramdır ve sadece insanlar için geçerlidir. Hayvanlar, insanlarla aynı bilinç ve öz farkındalık seviyesine sahip olmadıkları için burç sahibi olma kapasitesine sahip değildir. Hayvanların bir burca sahip olduğu fikri astrolojik bir kavram değildir ve astrologlar tarafından kabul görmez. Bundan dolayı da yıldız hareketleri ve hayvan davranışları arasında bağlantı kurulmamıştır.

Hayvanlar ve Astroloji

Yıldız hareketleri ile insan davranışları ve kişilik örüntüleri arasındaki bağlantı insan dışındaki hayvanlarda geçerli olmamaktadır. Hayvanlar, daha ilkel beyinlerle ve hayatta kalma güdüleri ile hareket ederlerken gerek toplumsal gerek de bireysel davranışları karmaşık değildir. Hayvan davranışları incelenirken belirli parametreler üzerinden hareket edilmektedir ve astrologlar bu parametreleri insan dışındaki hayvan türlerine uygulayamazlar.

Temel düzeyde davranış kalıpları olan hayvanlar yıldız hareketleri ve gezegenlerin konumlarından herhangi bir şekilde etkilenmemektedirler. Burçların hayvan davranış ve tutumlarını etkilememesinin bir diğer sebebi de hayvanların doğum anlarının takibinin oldukça zor olmasıdır. Ancak gözetim altındaki deney hayvanları, hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanlar veya evcil hayvanların doğum günleri ve saatleri takip edilebilmektedir. Ancak bu da zamansal bilgiler de burçlar ve hayvanlar arasındaki bağlantıyı kurmak için yetersizdir. 

Keldaniler zamanında yani milattan önce yaklaşık 5000li yıllarda ortaya çıkarılan burç ve yıldız haritaları insan davranış ve kişiliğini ön görmek, tahmin etmek ve kontrol etmek amacıyla kullanılan ilkel sistemlerdi. Yüzlerce yıllık geçmişinde yıldız haritaları insanlar tarafından hiçbir zaman hayvan davranışlarını tahmin etmek veya ön görmek için kullanılmamıştır. İnsanlar, burçlarla birlikte çok daha karmaşık olan insan davranışlarına odaklanmışlar ve yıldız haritalarına hayvanları dâhil etmemişlerdir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Hızla Kilo Vermek İsteyenler Kekreyemiş Otunu Arıyor