in

Çin genç nüfusu arttırmak istiyor

Çin’de düşen evlilik ve doğum oranları nedeniyle bazı üniversiteler öğrencilerine bir haftalık bahar tatili veriyor. Ülkede 1980’de uygulanmaya başlayan ‘tek çocuk’ politikasından iki sene önce vazgeçilmiş ve ailelerin en çok üç çocuk sahibi olmasına karar verilmişti ancak bu izin de evlenme ve çocuk sahibi olma oranlarında artışa neden olmaya yetmedi. Dokuz meslek yüksek okulu sorunu çözmek adına öğrencilerini tatile gönderme kararı aldı.

Fan Mei Eğitim Grubu’na bağlı okullar, öğrencilerinin doğayla hayatı sevmeyi ve sevginin tadını çıkarmayı öğrenmeleri için 1-7 Nisan tarihlerinde eğitime ara verdi. Yetkililer, “Kampüsten çıkın, doğayla iç içe olun ve baharın güzelliğini tüm kalbinizle hissedin” çağrısında bulundu. Katılımcı kolejlerin tümü, pilotlar, uçuş görevlileri, hava trafik kontrolörleri ve havaalanı güvenlik personeli gibi havacılık endüstrisindeki işler için personel yetiştiren meslek okulları.

Çin’deki resmi verilere göre 2021’de evlenen kişi sayısı, bir önceki yıla oranla 500 bin azalarak 7,64 milyon oldu. Ülkede doğum oranları da en düşük seviyeye ulaştı. Bu nedenle Çin’in pek çok bölgesinde bekarların evlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Örneğin Jiangxi eyaletine bağlı Guixi kentinde çöpçatanlık uygulaması hizmete sunuldu. Ülkedeki yerel şirketler, iller ve kasabalar da 30 günlük evlilik izni vermek veya kentli kadınların kırsal kesimdeki yaşlı bekarlarla randevuya çıkmasını sağlayan kampanyalar başlatıyor.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kuzey Karolina’da şanslı adam 20 dolarlık kazı kazandan 2 milyon dolar kazandı

Bitkiler strese tepki veriyor