in

Yargıtay’dan emsal karar: Gizli kontrol hapı içmek boşanma sebebi

Yargıtay, kocasının haberi olmadan gizlice doğum kontrol hapı kullanan kadını kusurlu buldu. Hukukçular, kadının bu eyleminin kişilik haklarına saldırı ve sadakat yükümlülüğüne aykırılık teşkil ettiğini söyledi.

Nevşehir’de yaşayan bir kadın, eşinden şiddet gördüğünü, hakaret ve tehditlere maruz kaldığını iddia ederek kocasına boşanma davası açtı. İddiaları reddeden koca da eşinin kendisinden habersiz doğum kontrol hapı kullandığını, elinden cep telefonunu düşürmediğini ve mahrem sırları başkalarına anlattığını iddia ederek karşı boşanma davası açtı.

 

‘İKİ TARAF KUSURLU’

Akşam’dan Neslihan Keskin’in haberine göre, Nevşehir Aile Mahkemesi, çiftin boşanmalarına karar verdi. Mahkemenin gerekçeli kararında, erkeğin karısına uyguladığı şiddet nedeniyle, kadının da kocasından gizli şekilde doğum kontrol hapı kullandığı gerekçesiyle kusurlu sayıldığı ifade edildi.

 

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Yerel mahkemenin kararına itiraz eden kadın, kendisinin kusurlu olmadığını belirterek dava dosyasını Yargıtay’a taşıdı. Kadın, kararın kaldırılmasını talep etti. Talebi değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kararın usul ve kanuna uygun olduğu gerekçesiyle yerel mahkemenin kararını onadı.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sıfır otomobilde 2024’ün ilk kampanyaları: Araç alacaklar 200 bin TL daha az ödeyecek

Milyonlarca liralık vurgun yapan Talu çifti İstanbul Havalimanı’nda yakalandı