in

Ünlü yatırımcı yapay zekâ uyarısında bulundu

Yapay zekânın yükselişiyle ilgili endişelerini dile getiren Warren Buffett, yeni teknoloji konusunda uyarıda bulundu.

 

Liderlerin de bulunduğu bir grup da gelişmesinin bir süre durdurulması gerektiğini ileri sürüyor.

 

Elon Musk da dahil olmak üzere 1.600’den fazla araştırmacı ve teknoloji uzmanı, toplum ve insanlık için derin riskler oluşturduğunu iddia ettikleri için yapay zekâ gelişimine altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunmuştu.

 

Şimdi de ünlü yatırımcı Warren Buffett yapay zekâ konusundaki düşüncelerini dile getiriyor. Buffett ve ortağı Charlie Munger, Nebraska’daki bir toplantıda teknoloji ve yapay zeka hakkındaki görüşlerini tartıştı.

 

ESKİ MODA ZEKÂ OLDUKÇA İYİ ÇALIŞIYOR

 

Microsoft’un kurucularından olan, arkadaşı Bill Gates’ten ChatGPT dersi aldığını söyleyen Buffett, hızla gelişen programlarla ilgili korkularını dile getirdi. Buffett, yapay zekânın yeteneklerinden etkilendiğini söylese de teknoloji konusunda biraz endişeli olduğunu belirtti.

 

92 yaşındaki yatırımcı, “Bir şey her türlü şeyi yapabildiğinde biraz endişeleniyorum. Çünkü onu geri alamayacağımızı biliyorum ve bilirsiniz, atom bombasını İkinci Dünya Savaşı’nda çok ama çok iyi bir nedenle icat etmiştik” diyerek yeni teknolojiyi, atom bombasına benzetti.

 

Buffett, yapay zekânın, insanların nasıl düşündüğü ve davrandığı dışında dünyadaki her şeyi değiştireceğine inandığını da söyledi.

 

Buffett’ın ortağı Charlie Munger da yapay zekâ konusundaki endişelerini dile getirdi: “Yapay zekâya ile ilgili bazı şeylerden kişisel olarak şüpheliyim. Bence eski moda zekâ oldukça iyi çalışıyor.”

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nakit temettü verecek şirketler

Kılıçdaroğlu: Borsa’ya soruşturma emri vereceğim