in

KYK burs ve kredi başvuruları başladı

2023-2024 Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve kredi başvuruları başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın (GSB) yaptığı  duyuru sonrasında,  öğrencilerin merakla beklediği KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Bu yıl başvurular 12-19 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Bakanlığın paylaştığı bilgilere göre, ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşları burs ve kredi başvurusunda bulunabilecek.

Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yanlış beyanda bulunan öğrencilerin başvuruları kabul edilmeyecek.

Başvuru nasıl yapılır?

Başvurular e-devlet üzerinden yapılır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

Kimler faydalanabilir? 

KYK burs ve kredi başvurularının başlamasına kısa bir zaman kala, kimlerin burs başvurusu yapabileceği belli oldu. buna göre;

Ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, iki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,  yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri.(hazırlık sınıfında burs verilmez)

Öncelikli burs alacak öğrenciler

Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden öncelikli olarak burs almaya hakkı olan öğrenciler şu şekilde;

• Şehit çocukları

• Gazi çocukları

• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

• Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

• Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

• Amatör milli sporcu olan öğrenciler

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dilan Polat ve Engin Polat cephesinde sular durulmuyor: Bir silahlı saldırı daha düzenlendi

Acun Ilıcalı yine gönülleri fethetti: ”Bu erken kalkmayı kim buldu abi?”