in

Erdoğan: Depremzede kardeşlerimizi asla yalnız bırakmadık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da düzenlenen toplu temel atma töreninde konuştu. Erdoğan, ”Ekonomisi ne kadar iyi olursa olsun, böyle bir felaketin altından kalkabilecek ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay Kentsel Dönüşüm Projesi Toplu Temel Atma Töreni’nde konuştu. Kentte 40 bin 400 bağımsız bölümün inşasının sürdüğünü belirten Erdoğan, Hatay Havalimanı projesinin tamamlandığını ve kısa sürede yapımına başlanacağını söyledi.

 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

28 Mayıs seçimlerinde şahsımıza verdiği destek için Hatay halkına teşekkür ediyorum. Bize olan inançlarını tekrar gösterdiler. Bugüne kadar olduğu gibi gelecek 5 sene boyunca Hatay’ın da güvenine layık olmaya çalışacağız. Sizlere olan şükran borcumuzu daha çok çalışarak ödeyeceğiz. Bir kez daha 6 Şubat depremlerinde ve onları takip eden artçı sarsıntılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

 

Deprem bölgesinde yaşayan kardeşlerimizi asla yalnız bırakmadık. Seçim döneminde depremzedelere ‘bedava ev’ sözü verenler hem sözlerini hem de Hatay ile diğer şehirlerimizin de yolunu unuttu.

 

“Böyle bir felaketin altından kalkabilecek ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmez”
Depremin siyasetini ve istismarını yapanlardan değil, depremzedelerin acılarını paylaşanlardan olduk. Oy tercihlerinden dolayı depremzedelerimize hakaret edenlerden değil, 85 milyonun tamamını kucaklayanlardan olduk.

Deprem bölgesini sadece fotoğraflardan görenler bu afetin büyüklüğünü anlamakta zorlanıyor. Hatay ve ilçelerinin asrın felaketini yaşadığı, tartışma götürmez bir gerçektir. Aynı şekilde devletimizin tüm sıkıntılara rağmen yaraları sarma konusundaki iradesi ve çabaları da bir başka hakikattir.

Ekonomisi ne kadar iyi olursa olsun, böyle bir felaketin altından kalkabilecek ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

“Hatay kent meydanının inşası için ilk kazmayı vuruyoruz”
Vatandaşlarımızın kalıcı konutlara kavuşma isteklerinin de farkındayız, bu talep ve beklentileri karşılamak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kısa süre önce Kahramanmaraş ve Adıyaman’da binlerce konutun temelini attık. Hatay’da 254 bin 195 konut zarar görmüştü. Şu anda Hatay’da 32 bin 600 konut, 7 bin 800 köy evi ve depo olmak üzere toplam 40 bin 400 bağımsız bölümün inşası devam ediyor. Bugün bunlara yenilerini ekliyoruz. 5 bin bağımsız bölümün temellerini atıyoruz. Antakya’da zarar gören Uzunçarşı’yı ihya etmek için 600 dükkânın, Antakya Atatürk Caddesi’nde Yerinde Dönüşüm kapsamında konut ve dükkândan oluşan 3 bin 500 bağımsız bölümün, Arsuz’da rezerv alanlarda 900 bağımsız bölümün yapımına başlıyoruz. Hatay’ın kent meydanının, şehir merkezinin inşası için de ilk kazmayı vuruyoruz.

 

Yerinde dönüşüm projemize Hataylı kardeşlerimizin gösterdiği ilgiden memnuniyet duyuyoruz. Toplam 86 bin kişi başvuru yaptı. Proje kapsamında biz hem hibe hem de kredi desteği vereceğiz.

Hatay Havalimanı’nın projesi tamamlandı. Kısa sürede yapımına başlıyoruz.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Türkiye dünya kuyumculuk endüstrisinde öncü

Cevdet Yılmaz ve Mehmet Şimşek’in “OVP mesaisi”