in

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Darbe mahsulü Anayasadan kurtulalım istiyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 8 saat süren kabine toplantısı sona erdi.

 

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’de toplandı. Yeni kabine üyeleri ikinci kez bir araya geldi.

 

Toplantıda iç ve dış siyasette yaşanan gelişmeler kabine toplantısında değerlendirildi. Toplantı 8 saat sürdü.

 

ERDOĞAN’DAN PARLAMENTER SİSTEM AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 8 saat süren kabine toplantısı sona erdi. Bayram ikramiyesinde fiyat artışı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

 

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları:
Bakanlarımız sunumlarını yaptı. Parlamenter sistem tartışması açılmamak üzere kapandı.
Seçimlerin üzerinden daha 10 gün bile geçmeden yürütme organındaki tüm görevlendirmeleri süratle tamamladık. Hiçbir gecikmeye mahal vermeden Türkiye Yüzyılını inşa edecek kadroları belirledik, belirliyoruz.

Esnafın, çiftçinin, işçinin, iş dünyasının önünü göremediği siyaset rayına girmediği için ülkenin toparlanamadığı eski günler hamdolsun tamamen geride kalmıştır.

 

Türkiye’yi kimin yönetici sorusunun cevabı seçim gecesi netleşmiştir. Türkiye’ye vakit ve enerji kaybettiren ne varsa artık tarih olmuştur. Bunda hiç şüphesiz en büyük pay vatandaşlarımıza aittir. Parlamenter sistem tartışmaları bir daha açılmamak üzere kapanmıştır.

 

Bundan sonra hedeflerimize daha hızlı koşacağız. Zorlukların, engellerin üstesinden çok daha kolay geleceğiz. Vatandaşımızın hayatına dokunan hizmetleri daha çok artıracağız. Vatanımızın bekasına yönelik saldırıları daha kararlı püskürteceğiz. Türkiye’nin hak ve hukukunu küresel planda daha cesur savunacağız.

 

“TÜRKİYE’NİN 2002 ÖNCESİNDE GÜVEN VE İSTİKRAR AÇIĞI VARDI”
Bugün dünden daha güçlü duruş sergileyebiliyorsak yeni yönetim sisteminin sağladığı kazanımlara borçluyuz. Siyasette güven ve istikrar ekonomiden diplomasiye her alanda başarının anahtarıdır. Türkiye 2002 öncesinde her ikisinin eksikliğinin faturasını çok ağır ödemiş bir ülkedir. Pek çok sıkıntının temelinde siyasette güven ve istikrar açığı vardı. 2002’den itibaren güven ve istikrarı tahkim eden hamlelerimizle bu açığı kapattık.

 

Millet sandıkta son sözü söylemiş kararını vermiştir. Muhalefetin de hakikatleri görmesini ve kabullenmesini temenni ediyoruz. Siyaset kurumunun asli görevi seçmenin çizdiği istikamette yürümektir.

 

Bunun da ilk işareti milletin takdirini baş tacı edip samimi bir özeleştiriyle hatadan dönmektir. Muhalefetin seçim atmosferinden ve uğradığı ağır hezimetin şokundan hala çıkamadığını görüyoruz. Sırf oy tercihinden dolayı hakarete uğramadık toplum kesimi bırakmadılar.

 

AK Parti’nin özellikle kırsal kesimin oylarıyla bu seçimi kazandıklarını iddia edecek kadar sefil hale geldiler. Bir taraftan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisiyiz diyeceksin öbür taraftan Gazi’nin ‘köylü milletin efendisidir’ sözünü görmezden geleceksin. Köylülerimize yönelik hakaretleri biz kabul etmiyoruz.

 

“DARBE MAHSULÜ ANAYASADAN KURTULALIM İSTİYORUZ”
Vatandaşın kapattığı defterleri tekrar açmak yerine, demokratik kazanımları güçlendirmenin daha doğru bir davranış olacağına inanıyoruz. Biz son 21 yılır olduğu gibi bugün de her türlü müspet teklife, yapıcı eleştiriye açığız. Türkiye’nin birliğini, dirliğini, demokrasisinin standartlarını yürütecek adımları 85 milyon olarak hep beraber atalım diyoruz. Ülkemizi darbe mahsulü mevcut anayasasından hep birlikte kurtaralım istiyoruz.

 

“ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMALARI YAPICI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Asgari ücret komisyonu görüşmelerine başladı. Görüşmeler yapıcı zeminde ilerliyor. İnşallah tüm tarafların içine sinecek hayırlı bir gelişmeyle sonuçlanacağına inanıyorum. Bugün de her bakanlıkla ilgili kapsamlı değerlendirmeler gerçekleştirdik.

 

EKONOMİMİZİ ŞAHLANDIRACAK KURMAY KADROMUZU KISA SÜREDE OLUŞTURDUK
Bakan arkadaşlarımızdan önümüzdeki döneminden kısa, uzun, orta vadeli planlarını dinleme fırsatı buldum. Yeni dönemde ekonomimizi şahlandıracak kurmay kadromuzu hamdolsun kısa sürede oluşturduk. Merkez Bankası’ndan BDDK’ya kadar alanında temayüz etmiş isimleri görevlendirdik. Kadınlar yeni dönemimizde de bürokrasi, siyaset, iş dünyasına kadar öncü rol oynamaya devam edecektir. Türkiye yüzyılı ülkemiz kadınlarının omuzlarında yükselecektir.

What do you think?

Bir yanıt yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘’Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’’

Cevdet Yılmaz başkanlığında ekonomi koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi